Απειλεί με πρόστιμα ο Δήμος Ελασσόνας για τις ανεξέλεγκτες χωματερές

prostimakathar

Αυστηρή προειδοποίηση εξέδωσε σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας προς κάθε εμπλεκόμενο στην ανεξέλεγκτη ρίψη μπαζών, απορριμμάτων και φερτών υλικών σε σημεία τα οποία εγκυμονούν κινδύνους για τη δημόσια υγεία.

Ο Δήμος Ελασσόνας το επόμενο διάστημα θα προβαίνει σε συνεχείς και αιφνιδιαστικούς ελέγχους σε διάφορα σημεία όπως οικόπεδα, ρέματα, πάρκα, άλση, δρόμους και δάση εντός ή εκτός σχεδίου και σε όσους εντοπιστούν να εναποθέτουν τα οποιαδήποτε υλικά θα τους επιβάλλονται πρόστιμα, βάσει της κείμενης νομοθεσίας.

Στο πλαίσιο της πολιτικής του Δήμου Ελασσόνας για τα αδρανή-οικοδομικά υλικά (μπάζα) και τα ογκώδη απορρίμματα με γνώμονα πάντα την προστασία του περιβάλλοντος και την προάσπιση της δημόσιας υγείας, η Υπηρεσία Καθαριότητας παρακαλεί τους δημότες να ενημερώνουν εγκαίρως και να έρχονται σε συνεννόηση μαζί της προκειμένου να γίνεται η απομάκρυνση των παραπάνω υλικών χωρίς να επιβαρύνεται το περιβάλλον στο τηλέφωνο 2493024900.

Ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στους προέδρους των κοινοτήτων του Δήμου Ελασσόνας αναφορικά με τις υπηρεσίες που παρέχονται σε όλους τους κατοίκους από το Κέντρο Κο [ ... ]

Συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ ξεκίνησε ο Δήμος Ελασσόνας μέσω του ΚΕΠ Υγείας και του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Ιω. Καριπίδη. Η κινητή μονάδα του ΚΕΘΕΑ θα βρίσκεται σ [ ... ]

Συνάντηση με τον νέο Αστυνομικό Διευθυντή Λάρισας Αγάπιο Χαρακόπουλο είχε σήμερα ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας.

Το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας σε συνεργασία με κλιμάκιο του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες στην κοινότητα Βερδικούσιας προκειμένου να ενημερωθού [ ... ]

Αυτοψία στο πεδίο των εργασιών του νέου έργου αντικατάστασης ολοκλήρου του δικτύου ύδρευσης της πόλης της Ελασσόνας, το οποίο ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες, πραγματ [ ... ]