Συνεχίζονται οι επισκέψεις της κινητής μονάδας ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ στην Ελασσόνα

ketheanew

Συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ ξεκίνησε ο Δήμος Ελασσόνας μέσω του ΚΕΠ Υγείας και του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Ιω. Καριπίδη. Η κινητή μονάδα του ΚΕΘΕΑ θα βρίσκεται στην Κεντρική Πλατεία Ελασσόνας ( ΚΑΠΗ ) αύριο Πέμπτη 31 Μαρτίου από τις 10:30 π.μ. έως και τις 13:00 μ.μ. προκειμένου να ενημερωθούν οι πολίτες και να λάβουν δωρεάν συμβουλευτικές υπηρεσίες.

Πρόκειται για μια σημαντική συνεργασία που αναμένεται να βοηθήσει ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, με στόχο τη στήριξη του πληθυσμού της περιοχής για την αντιμετώπιση εξαρτήσεων από παράνομες και νόμιμες ουσίες ή εξαρτητικές συμπεριφορές. Όλες οι υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν, χωρίς λίστες αναμονής, με σεβασμό στο απόρρητο των πληροφοριών.

Η Κινητή Μονάδα προσφέρει υπηρεσίες:

• Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση στον πληθυσμό.

• Συμβουλευτική και κινητοποίηση για θεραπεία σε χρήστες ουσιών και στις οικογένειές τους

• Παραπομπή σε προγράμματα απεξάρτησης

• Παραπομπή σε υπηρεσίες υγείας και κοινωνικής πρόνοιας

Για πληροφορίες οι πολίτες μπορούν να απευθύνονται και στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Ελασσόνας στο τηλέφωνο 2493022676

Η λειτουργία της Κινητής Μονάδας Περιφέρειας Θεσσαλίας του ΚΕΘΕΑ με έδρα τη Λάρισα εντάσσεται στον Άξονα Προτεραιότητας «Ανάπτυξη και αξιοποίηση ικανοτήτων ανθρώπινου δυναμικού – ενεργός κοινωνική ενσωμάτωση» του Περιφερειακού Επιχειρησιακού Προγράμματος «Θεσσαλία 2014-2020» και χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]