Νέα παράταση για τα αδήλωτα τετραγωνικά έως τις 30-6-2022 Ανοίγει εκ νέου η ηλεκτρονική πλατφόρμα

tetragwnika

Ανοίγει εκ νέου η ηλεκτρονική πλατφόρμα για τα αδήλωτα τετραγωνικά ιδιοκτητών ακινήτων, στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://tetragonika.govapp.gr/

Η πλατφόρμα θα παραμείνει ενεργή έως και τις 30 Ιουνίου 2022 ώστε να γλυτώσουν οι ιδιοκτήτες ακινήτων από πρόστιμα και αναδρομικές επιβαρύνσεις δημοτικών τελών.

Όσοι υποβάλουν δηλώσεις και αποκαλύψουν τον πραγματικό αριθμό των τετραγωνικών μέτρων των ακινήτων τους στους δήμους, όπως αυτός είναι ήδη δηλωμένος στο Ε9 της Εφορίας θα απαλλαγούν πλήρως από αναδρομικές χρεώσεις δημοτικών φόρων και δημοτικών τελών, προστίμων και προσαυξήσεων (που φθάνουν μέχρι και το 200%) για χρονικές περιόδους πριν από το 2020.

Η είσοδος στο σύστημα γίνεται με τους κωδικούς του taxisnet.

 Κατόπιν, ο ιδιοκτήτης επιλέγει τον δήμο όπου ανήκει το κάθε ακίνητο που θα πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά.

 Ακολούθως εμφανίζεται λίστα με τα δηλωμένα ακίνητα, από τα οποία επιλέγεται αυτό που θα πρέπει να τροποποιηθεί. Η διαφορά ανάμεσα στα τετραγωνικά μέτρα που είναι δηλωμένα στο Ε9 και σε εκείνα βάσει των οποίων γίνεται μέχρι τώρα η χρέωση των δημοτικών τελών, εμφανίζεται αυτόματα.

Σημείωση: Μετά τη λήξη της προθεσμίας ο Δήμος Ελασσόνας θα προχωρήσει σε έρευνα για τον εντοπισμό αδήλωτων τετραγωνικών μέτρων και θα είναι υποχρεωμένος να επιβάλει αναδρομικά όλα τα τέλη, φόρους, εισφορές και πρόστιμα για τα αδήλωτα τετραγωνικά από το 2009.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]