Η Κινητή Μονάδα του ΚΕΘΕΑ στην Κοινότητα Βερδικούσιας

ketheaverdikousia1

Το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας σε συνεργασία με κλιμάκιο του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες στην κοινότητα Βερδικούσιας προκειμένου να ενημερωθούν οι πολίτες και να λάβουν δωρεάν συμβουλευτικές υπηρεσίες.

Στην κοινότητα Βερδικούσιας συνόδευσε τα μέλη του ΚΕΘΕΑ ο αντιδήμαρχος Υγείας κ. Καριπίδης, ο οποίος κατά την επίσκεψη εκεί δήλωσε: «Πρόκειται για μια σημαντική συνεργασία αυτή του ΚΕΘΕΑ με το Δήμο Ελασσόνας, που αναμένεται να βοηθήσει ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, με στόχο τη στήριξη τους για την αντιμετώπιση διαφόρων εξαρτήσεων. Όλες οι υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν, χωρίς λίστες αναμονής, με σεβασμό στο απόρρητο των πληροφοριών και καλούμε τους πολίτες να έρθουν σε επαφή με το ΚΕΘΕΑ, ώστε να βοηθηθούν. Οι επισκέψεις θα συνεχιστούν και το επόμενο διάστημα ώστε μέσα από την πρόληψη και τις διάφορες δράσεις να αποφευχθούν τέτοιου είδους συμπεριφορές».

Η επίσκεψη στην κοινότητα Βερδικούσιας περιλάμβανε επίσκεψη και ενημέρωση των γονέων και των εκπαιδευτικών στο Γυμνάσιο Βερδικούσιας, μετά από συνεννόηση με τον διευθυντή του σχολείου.

Το σχολείο μπορεί να συμβάλει σημαντικά στην πρόληψη, αλλά και να ωφεληθεί από αυτήν. Τα προγράμματα που διοργανώνονται σε σχολικές μονάδες είναι μια βασική μέθοδος πρόληψης εξαρτητικών μορφών συμπεριφοράς για παιδιά, εφήβους και έφηβες. Οι παρεμβάσεις αυτές είναι πιο αποτελεσματικές όταν απευθύνονται σε όλες τις ομάδες του σχολείου (εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες, γονείς), προσαρμόζονται στις ανάγκες τους, χρησιμοποιούν βιωματικές μεθόδους και δεν επικεντρώνονται μόνο σε θέματα χρήσης ουσιών και άλλες βλαπτικές μορφές συμπεριφοράς αλλά ευρύτερα στην αγωγή υγείας.

Το κλιμάκιο του ΚΕΘΕΑ επισκέφτηκε και την κεντρική πλατεία του χωριού για την ενημέρωση των κατοίκων της κοινότητας, που δεν έχουν άμεση πρόσβαση στις υπηρεσίες στα αστικά κέντρα.

ketheaverdikousia2

ketheaverdikousia3

ketheaverdikousia4

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]