ΕΤΟΙΜΗ Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΟ OPEN MALL

openmallarxitektoniki2

Ευρεία σύσκεψη για την παρουσίαση της αρχιτεκτονικής μελέτης του Ανοιχτού Κέντρου Εμπορίου, την οποία εκπονεί κοινοπραξία μελετητικών γραφείων πραγματοποιήθηκε χθες στο Δημαρχείο Ελασσόνας, παρουσία του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα.

Η αρχιτέκτονας μηχανικός κ. Μαρίνα Δέδε εκ μέρους της κοινοπραξίας παρουσίασε στα στελέχη του Δήμου, της ΑΕΝΟΛ και την πρόεδρο του Εμπορικού Συλλόγου Ελασσόνας κ. Χαρά Μπαγιώτα τα τελικά σχέδια της μελέτης δίνοντας διευκρινίσεις για την εφαρμογή της μελέτης στην κεντρική αγορά της Ελασσόνας.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας ευχαρίστησε την κ. Δέδε για τη συνεργασία και τη συνεχάρη για την εντυπωσιακή δουλειά. Σε δήλωσή του μετά τη συνάντηση ο κ. Γάτσας ανέφερε: «Παραλάβαμε το έργο του Open Mall κολλημένο και απαξιωμένο. Διορθώσαμε λάθη του τεχνικού δελτίου πράξης, πιέσαμε τη διαχειριστική αρχή να εγκρίνει τη διορθωμένη πρόταση και προχωρήσαμε στην ανάθεση υπηρεσιών συμβούλου και τη δημοπράτηση της αρχιτεκτονικής και μηχανολογικής μελέτης. Ξεπεράσαμε τα προβλήματα υποστελέχωσης της τεχνικής μας υπηρεσίας με την προγραμματική σύμβαση που υπογράψαμε με την ΑΕΝΟΛ, την οποία αξιοποιούμε σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό μας. Έτσι σήμερα είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η αρχιτεκτονική μελέτη είναι έτοιμη και θα παραδοθεί εντός των ημερών στο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής για έγκριση. Εκτιμούμε ότι μέσα στο Σεπτέμβρη θα δημοπρατήσουμε τη μεγάλη αυτή παρέμβαση στο εμπορικό κέντρο της Ελασσόνας και θα αρχίσει η υλοποίησή του εντός του έτους».

Στη σύσκεψη συμμετείχαν εκ μέρους του δήμου Ελασσόνας η προϊσταμένη προγραμματισμού κ. Γ. Σβάρνα, εκ μέρους της ΑΕΝΟΛ ο προϊστάμενος της τεχνικής υπηρεσίας κ. Δημ. Παπαδόπουλος και ο πολιτικός μηχανικός κ. Κ. Νερολιάτσος, η ειδική σύμβουλος δημάρχου – αρχιτέκτων μηχανικός κ. Θ. Γκοτσαμπασούλη, η τοπογράφος μηχανικός κ. Ελ. Μπέλλη και στελέχη της αναδόχου κοινοπραξίας.

4ELASONAzoomscene03

2ELASONAzoomΒdimarxeioscene03

openmallarxitektoniki1

Η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Συνοχής του Δήμου Ελασσόνας, λαμβάνοντας υπόψη τις αναπτυξιακές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά, ενθαρρύνει τη  [ ... ]

Μέχρι τις 15 Μαρτίου 2024 θα μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις οι ενδιαφερόμενοι για την ένταξή τους στο Κοινωνικό Παντοπωλείο – Φαρμακείο – Βεστιάριο του Δήμου Ελασσό [ ... ]

Έναν ακόμη εξωτερικό απινιδωτή παραχώρησε προς χρήση ο Δήμος Ελασσόνας, αυτή τη φορά στο Μεσοχώρι, μετά από αίτημα του Μορφωτικού Συλλόγου Μεσοχωρίου «Ο Άγιος Δημ [ ... ]

Στην αποκατάσταση ζημιών σε πλακόστρωτους δρόμους στις κοινότητες Καρυάς και Λιβαδίου προχώρησε ο Δήμος Ελασσόνας, αλλάζοντας όψη στα πλακόστρωτα στους παραδοσ [ ... ]

Ένα σημαντικό έργο αναβάθμισης πεζοδρομίων δίπλα στο τοξωτό γεφύρι της Ελασσόνας ολοκλήρωσε πρόσφατα ο Δήμος Ελασσόνας στη συνοικία Βαροσίου.