Στην Ιταλία για το Ολοκαύτωμα του Boves ο Δήμαρχος Ελασσόνας

dimarxosmartyrikeskoin

Στις εκδηλώσεις μνήμης του Ολοκαυτώματος της πόλης Boves στην βόρεια Ιταλία θα παραβρεθεί ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας στις 17 και 18 Σεπτεμβρίου 2022 προσκεκλημένος του Δημάρχου Boves κ. Maurizio Paoletti.

Στις εκδηλώσεις μνήμης για το Ολοκαύτωμα του Μπόβες, στο οποίο εκτελέστηκαν 89 Ιταλοί πατριώτες από τα ναζιστικά στρατεύματα στις 19-9-1943, περιλαμβάνεται εκδήλωση – αφιέρωμα στο Ολοκαύτωμα Δομενίκου Ελασσόνας, στην οποία θα παρουσιαστεί το βιβλίο του Ιταλού συγγραφέα Vinzenzo Sinapi «Domenikon 1943 Quando ad Ammazzare sono gli Italiani» / «Δομένικο 1943: Όταν εκτελεστές ήταν οι Ιταλοί».

Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν τελετές μνήμης, ομιλίες και απόδοση τιμών στους πεσόντες. Τον Δήμαρχο Ελασσόνας θα συνοδεύει τετραμελής αντιπροσωπεία, που αποτελείται από τον Πρόεδρο της Μαρτυρικής Κοινότητας Δομενίκου κ. Στάθη Ψωμιάδη, τους αντιδημάρχους κ.κ. Φρόσω Καρκαβανίδου-Σκρέτα και Κων/νο Πασχόπουλο και την ειδική σύμβουλο δημάρχου κ. Αικ. Ρόκκου.

Η πρόσκληση του Δημάρχου Paoletti προς το Δήμαρχο Ελασσόνας εντάσσεται στο πλαίσιο της ενίσχυσης της σχέσης φιλίας και συναδέλφωσης μεταξύ των δύο δήμων με μαρτυρικές κοινότητες, μετά και την επίσκεψη της αντιπροσωπείας του Boves στην Ελασσόνα τον περασμένο Μάιο.

Ο σεφ κ. Νικόλας Σακελλαρίου αφήνει για λίγο τα λαμπερά πλατό και έρχεται στην Ελασσόνα το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Πανελλήνιας Γιορτή [ ... ]

Μια νέα σύγχρονη σχολική μονάδα παραδόθηκε από το Δήμο Ελασσόνας στους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, σε χώρο που μίσθωσε ο δήμο [ ... ]

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022 10:28
Νέα δημοτική βιβλιοθήκη στην Ελασσόνα