Δήμος Ελασσόνας: «Επιχορήγηση επιχειρήσεων σε επιπλέον 4 σεισμόπληκτες κοινότητες»

triantopoulosgatsas

Μετά από επικοινωνία που είχε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας με το Γραφείο του Υφυπουργού στον Πρωθυπουργό κ. Χρήστου Τριαντόπουλου, άμεση ήτανε η ανταπόκριση του Υφυπουργού, ο οποίος με επιστολή του ενημέρωσε τον κ. Γάτσα, ότι στην πρόσκληση «Επιχορήγηση υφιστάμενων επιχειρήσεων που έχουν πληγεί από την πανδημία σε περιοχές που υπέστησαν μεγάλες φυσικές καταστροφές», θα συμπεριληφθούν επιπλέον τέσσερις κοινότητες της Δημοτικής Ενότητας Ποταμιάς του Δήμου Ελασσόνας, όπως οι κοινότητες Αμουρίου, Πραιτωρίου, Βλαχογιαννίου και Μαγούλας.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας είχε ζητήσει με προηγούμενες επιστολές του την ένταξη επιπλέον κοινοτήτων για την επιχορήγηση των επιχειρήσεων που επλήγησαν, ωστόσο η Κυβερνητική Επιτροπή Κρατικής Αρωγής εισηγήθηκε στον Υπουργό Ανάπτυξης και Επενδύσεων την ένταξη των τεσσάρων κοινοτήτων, καθώς όπως προκύπτει από τα στοιχεία των αρμόδιων υπηρεσιών, αυτές έχουν τις περισσότερες ζημιές από το σεισμό στην περιοχή.

Επέστρεψε δυναμικά μετά τους περιορισμούς λόγω της πανδημίας το καινοτόμο «Πλανητάριο του Ολύμπου» στην Ελασσόνα, για να υποδεχθεί και πάλι ομάδες μαθητών και εκ [ ... ]

Προχωρά με εντατικούς ρυθμούς από την ανάδοχο εταιρεία ΤΕΔΡΑ ΑΕ το έργο της αντικατάστασης του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης της Ελασσόνας, προϋπολογισμού 4.300.000,00  [ ... ]

Ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας Δήμου Ελασσόνας (ΟΚΠΑΠ) το 2021 για πρώτη φορά προσέθεσε στο δυναμικό των Παιδικών Σταθμών παιδίατρο μ [ ... ]

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ