Δήμος Ελασσόνας: Εγκαίνια της φωτογραφικής έκθεσης στο Λυκούδι

ekthesilykoudi1

Η έκθεση με θέμα «Λυκούδι Ελασσόνας: Όψεις παράδοσης» εγκαινιάστηκε την περασμένη Κυριακή 30 Οκτωβρίου στο κτίριο της Κοινότητας Λυκουδίου και αποτελεί μια τιμητική εκδήλωση στον φωτογράφο Θωμά Δημούλα, η επιμέλεια της οποίας ανήκει στην κ. Φανή Καλοκαιρινού Διευθύντρια του Λαογραφικού Ιστορικού Μουσείου Λάρισας.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας αναφορικά με τη φωτογραφική έκθεση δήλωσε: «Με μεγάλη χαρά εγκαινιάσαμε την περασμένη Κυριακή στο Λυκούδι την έκθεση φωτογραφιών από το αρχείο του αείμνηστου Θωμά Δημούλα. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στην επιμελήτρια της έκθεσης κ. Φανή Καλοκαιρινού, η οποία οργάνωσε και παρουσίασε με πολύ μεράκι μία εντυπωσιακή έκθεση φωτογραφίας στο κοινοτικό κατάστημα. Είναι γεγονός ότι η συνεργασία μας με τη διευθύντρια του Λαογραφικού Μουσείου Λάρισας αποδίδει καθημερινά έναν πλούτο, ιστορικό και λαογραφικό, και μέσα σε αυτό το πλαίσιο προέκυψε ένας ανεκτίμητος θησαυρός πολιτιστικής κληρονομιάς. Αποφασίσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη να διοργανώσουμε την έκθεση αυτή και να τιμήσουμε τη μνήμη του φωτογράφου, παρουσιάζοντας εντυπωσιακές εικόνες εποχής, τεκμήρια της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας. Αξίζει να σημειωθεί και ο ενεργός ρόλος της κοινότητας, και του προέδρου προσωπικά, στην προώθηση και ανάδειξη του πολιτιστικού αυτού υλικού, και η ευγενική παραχώρηση από τα παιδιά του φωτογράφου, στα χέρια των οποίων διασώθηκε το φωτογραφικό αρχείο. Ευχόμαστε να αποτελέσει η έκθεση έναν σταθμό πολιτιστικής εκπαίδευσης, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και την Περιφέρεια Θεσσαλίας, καθώς οι συνεργασίες πάντα αποδίδουν καρπούς και προσφέρουν στην τοπική ανάπτυξη».

ekthesilykoudi2

ekthesilykoudi3

ekthesilykoudi4

ekthesilykoudi5