Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη στο ΚΑΠΗ Ελασσόνας

diabeteskapi1

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας (ΟΚΠΑΠ), πραγματοποίησε την Δευτέρα 14 Νοεμβρίου ομιλία με σκοπό την ενημέρωση των ωφελούμενων του ΚΑΠΗ Ελασσόνας για τα αίτια, τα συμπτώματα, τις επιπλοκές και τη θεραπεία του διαβήτη με εισηγήτρια την νοσηλεύτρια της δομής «Βοήθεια Στο Σπίτι» κ. Μαρία Κιόρογλου.

Στην εκδήλωση αυτή παρευρέθηκαν οι ωφελούμενοι των ΚΑΠΗ του Δήμου Ελασσόνας, οι οποίοι είχαν τη δυνατότητα να μετρήσουν το σάκχαρο και την αρτηριακή τους πίεση καθώς και να υποβάλουν τις ερωτήσεις τους σχετικά με το θέμα.

diabeteskapi2

diabeteskapi3

diabeteskapi4

diabeteskapi5

diabeteskapi6

diabeteskapi7

Η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Συνοχής του Δήμου Ελασσόνας, λαμβάνοντας υπόψη τις αναπτυξιακές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά, ενθαρρύνει τη  [ ... ]

Μέχρι τις 15 Μαρτίου 2024 θα μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις οι ενδιαφερόμενοι για την ένταξή τους στο Κοινωνικό Παντοπωλείο – Φαρμακείο – Βεστιάριο του Δήμου Ελασσό [ ... ]

Έναν ακόμη εξωτερικό απινιδωτή παραχώρησε προς χρήση ο Δήμος Ελασσόνας, αυτή τη φορά στο Μεσοχώρι, μετά από αίτημα του Μορφωτικού Συλλόγου Μεσοχωρίου «Ο Άγιος Δημ [ ... ]

Στην αποκατάσταση ζημιών σε πλακόστρωτους δρόμους στις κοινότητες Καρυάς και Λιβαδίου προχώρησε ο Δήμος Ελασσόνας, αλλάζοντας όψη στα πλακόστρωτα στους παραδοσ [ ... ]

Ένα σημαντικό έργο αναβάθμισης πεζοδρομίων δίπλα στο τοξωτό γεφύρι της Ελασσόνας ολοκλήρωσε πρόσφατα ο Δήμος Ελασσόνας στη συνοικία Βαροσίου.