Επαναλειτουργεί το ΚΑΠΗ στην Πλατεία Βερδικούσιας

kaphverdikousias

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας (ΟΚΠΑΠ) του Δήμου Ελασσόνας ανακοινώνει ότι ξεκίνησε η λειτουργία του ΚΑΠΗ στην Πλατεία Βερδικούσιας και θα ακολουθήσουν μέσα στις επόμενες εβδομάδες τα ΚΑΠΗ στην Κρανιά και το Λιβάδι.

Τα ΚΑΠΗ, με την κατάλληλη στελέχωση σε ανθρώπινο δυναμικό, θα λειτουργούν για την εξυπηρέτηση των μελών τους από Δευτέρα έως Παρασκευή 8:00 π.μ – 12:00 το μεσημέρι.

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1 παρ. Β εδαφ. 5 της υπ' αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 51236/9-9-2022 (ΦΕΚ Β΄ 4756) ΚΥΑ τα Κέντρα Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων (ΚΑΠΗ) του ΟΚΠΑΠ Δήμου Ελασσόνας θα λειτουργούν με τη συμμετοχή μόνο ωφελούμενων και εργαζομένων, οι οποίοι:

α) είτε επιδεικνύουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 9, στον υπεύθυνο που ορίζεται από την εκάστοτε δομή,

β) είτε επιδεικνύουν πιστοποιητικό νόσησης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 9.

Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική από εργαζόμενους και ωφελούμενους, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 9.

Για πληροφορίες σχετικά με τις εγγραφές των ωφελουμένων απευθυνθείτε στα γραφεία του ΟΚΠΑΠ Δήμου Ελασσόνας (στο ισόγειο του Δημαρχείου Ελασσόνας) και στα τηλέφωνα επικοινωνίας 2493350226-227 και 6984117877 (υπεύθυνη κ. Έλενα Ταζέ).

Απινιδωτής θα βρίσκεται σε κάθε γήπεδο κατά την διάρκεια του αγώνα

Επιπλέον 5 εξωτερικούς απινιδωτές (μηχανήματα καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης) τοποθέτησε σε κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασί [ ... ]

Δημοπρασία για την εκμίσθωση του Δημοτικού Ξενώνα Καρυάς διενεργεί ο Δήμος Ελασσόνας, σύμφωνα με τους όρους που καθορίστηκαν από την Οικονομική Επιτροπή του δήμο [ ... ]

Την πρόσληψη με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου συνολικά δύο (2) ατόμων για την υλοποίηση της δράσης «Προώθηση και υποστήριξη παιδιών για την  [ ... ]