Με επιτυχία η παρουσίαση του cd «Μελωδικές περιπλανήσεις» του Θωμά Αστερίου

mousikivradia4

Μια όμορφη μουσική βραδιά στην Ελασσόνα

Μια όμορφη μουσική βραδιά απόλαυσαν την περασμένη Κυριακή 27 Νοεμβρίου στην αίθουσα Θεάτρου Δημάρχου Β.Φαρμάκη, όσοι παραβρέθηκαν στην παρουσίαση – συναυλία του cd «Μελωδικές περιπλανήσεις» του Ελασσονίτη στην καταγωγή στιχουργού Θωμά Αστερίου.

Την εκδήλωση διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας σε συνεργασία με την Παγκόσμια Ομοσπονδία Ελασσονιτών «Δίκτυο Περραιβία» και την Ιερά Μητρόπολη Ελασσόνας, σε ένα πλούσιο μουσικό πρόγραμμα από καταξιωμένους καλλιτέχνες, με τη συμμετοχή της παιδικής χορωδίας του δήμου με Μαέστρο την κ. Ευλαμπία Ντούλα.

Ερμηνευτές ήτανε οι κ.κ. Θωμάς Σκοτίδας, Θάνος Ανδρίτσιος, Μανώλης Χατζημανώλης, Χρήστος Παπαχρήστος, Ζάχος Καραμπάσης, Στάθης Σταμελόπουλος, Θηρίμαχος Πάκας, τους οποίους συνόδευε μουσικό σχήμα αποτελούμενο από τους μουσικούς Παναγιώτη Ζιώγα Μπουζούκι, Δημήτρη Τσιαβέ πιάνο, Αντώνη Νάτσιο κιθάρα, Κώστα Αντωνίου ακορντεόν, με την καλλιτεχνική επιμέλεια του Μαέστρου Δημήτρη Τσιαβέ.

Παρουσιάστρια της εκδήλωσης είναι η Ευαγγελία Ράπτου – Στεργιούλα, Δρ Κοινωνικής Λαογραφίας η οποία αναφέρθηκε στην καλλιτεχνική πορεία και τις αξιόλογες συνεργασίες όλα αυτά τα χρόνια που είχε ο κ. Θωμάς Αστερίου με πάνω από 140 μουσικοσυνθέτες, μαέστρους, μουσικούς, ενορχηστρωτές, ηχολήπτες, ερμηνεύτριες και ερμηνευτές.

Οι θεατές απόλαυσαν ακυκλοφόρητα ελληνικά τραγούδια καθώς και τραγούδια που έχουν κυκλοφορήσει στα είκοσι χρόνια της δισκογραφικής πορείας του καταξιωμένου δημιουργού Θωμά Αστερίου, ενώ τις εντυπώσεις έκλεψε η παιδική χορωδία του δήμου που ερμήνευσε το τραγούδι «Το κατσικάκι απ' τη Σαμοθράκη», ένα παιδικό τραγούδι που ενώνει μουσικά την όμορφη Σαμοθράκη με τον Όλυμπο και τον Κοκκινοπλό.

mousikivradia1

mousikivradia2

mousikivradia3

mousikivradia5