Ν. Γάτσας: «Να έρθει στο Δημοτικό Συμβούλιο ο κ. Ευαγγέλου και να παρουσιάσει στοιχεία»

nomosxediodeya

Ως απάντηση στην ανακοίνωση του πρώην δημάρχου κ. Ν. Ευαγγέλου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας δήλωσε:

«Ο κ. Ευαγγέλου υπερέβη τα εσκαμμένα με την ανεύθυνη δήλωσή του για τη συγχώνευση ΔΕΥΑΕΛ και ΔΕΥΑ. Την ώρα που σ' όλη η Ελλάδα οι δήμαρχοι και τα δημοτικά συμβούλια εκφράζουν την αντίθεσή τους στην ιδιωτικοποίηση της ύδρευσης, ο πρώην δήμαρχος παραπλανά τους πολίτες για τις θέσεις της ΚΕΔΕ και της ΕΔΕΥΑ. Και δεν φτάνει μόνο αυτό, μιλά για προχωρημένες συζητήσεις για εκμετάλλευση του νερού της Ελασσόνας από τη ΔΕΥΑ της Λάρισας. Τι γνωρίζει ο κ. Ευαγγέλου, που εμείς δεν γνωρίζουμε; Από πού αντλεί τόσο κρίσιμες πληροφορίες που θα έπρεπε να τις θέσει υπόψιν της διοίκησης του Δήμου και μαζί να αντιδράσουμε σε τέτοιους σχεδιασμούς; Όταν θίγεται ο Δήμος μας και τα συμφέροντά του, δεν βγάζουμε υπερφίαλες και μυστηριώδεις ανακοινώσεις. Κινούμαστε όλοι μαζί και σε όλα τα επίπεδα, προκειμένου να αποτρέψουμε οποιαδήποτε βλάβη του δήμου μας. Δυστυχώς ο κ. Ευαγγέλου προτιμά την ανούσια δημοσιότητα έναντι των συμφερόντων του δήμου. Καλούμε τον κ. Ευαγγέλου και την ομάδα που τον στηρίζει να ζητήσει αύριο κιόλας τη σύγκληση του δημοτικού συμβουλίου και να προσκομίσει τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή του, που αποδεικνύουν τον ισχυρισμό του για συζητήσεις και εκμετάλλευση του νερού της Ελασσόνας από τη ΔΕΥΑΛ. Αν δεν μπορεί να προσκομίσει στοιχεία που να το αποδεικνύουν αυτό, είναι απλώς αναξιόπιστος. Το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας πρέπει να γνωρίζει όλα τα στοιχεία που έχει ο κ. Ευαγγέλου. Αν γνωρίζει και δεν υπερασπίζεται τα συμφέροντα του Δήμου, είναι επιζήμιος και επικίνδυνος».

Τιμώντας την 19η Μαΐου, Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, ο Δήμος Ελασσόνας και η Ένωση Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας, διοργανώνουν εκδηλώσεις το Σ [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας ανακοινώνει την έναρξη των εγγραφών στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Ελασσόνας. Η υποβολή των αιτήσεων θα διαρκέσει έως και την Τετάρτη 5 Ιουν [ ... ]

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Διάταξη 9/2024 (φεκ 2387/22-04-2024 τεύχος Β΄) λόγω αυξημένης επικινδυνότητας, από 1 Μάϊου έως και τέλη Οκτωβρίου, απαγορεύονται οποιεσδήποτε θερ [ ... ]

Την τιμητική απονομή του ονόματος της Μαρτυρικής Κοινότητας Δομενίκου σε πλατεία του Μπόβες στην Βόρεια Ιταλία αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο του Μπόβες μετά α [ ... ]