Νέο γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ στο προαύλιο του Γυμνάσιου - Λ.Τ. Τσαριτσάνης

auleiosxorostsaritsani

Υπεγράφη η σύμβαση του έργου με την ανάδοχο εταιρεία

Τη σύμβαση για την συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου Τσαριτσάνης υπέγραψε πριν λίγες ημέρες ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, με τον εκπρόσωπο της εταιρείας «SOLIS A.E.», με έδρα την Λάρισα, κ. Χρήστο Καρκαντό.

Το έργο έχει τίτλο «Συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου-Λυκείου Τσαριτσάνης» προϋπολογισμού 35.650,00 € ( ΦΠΑ 24% ), και θα βαρύνει τον προϋπολογισμό του έτους 2023 από πιστώσεις του προγράμματος «Συντήρηση και επισκευή σχολικών κτηρίων».

Σε δήλωση του ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας τόνισε: «Συνεχίζουμε καθημερινά με παρεμβάσεις και συντηρήσεις για καλύτερες και πιο σύγχρονες σχολικές μονάδες. Το Γυμνάσιο – Λύκειο Τσαριτσάνης σε λίγες ημέρες θα έχει ένα ανακαινισμένο αύλειο χώρο, στο χώρο του γηπέδου μπάσκετ και βόλεϊ. Ένα ιστορικό κτίριο, η Οικονόμειος Σχολή στο οποίο στεγάζεται το Γυμνάσιο – Λύκειο Τσαριτσάνης, αναβαθμίζεται και αποκτά ασφαλείς χώρους άθλησης για τους μαθητές μας».

Οι εργασίες που πρόκειται να γίνουν για τη συντήρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων και συγκεκριμένα του γηπέδου καλαθοσφαίρισης - πετοσφαίρισης που βρίσκεται στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου Τσαριτσάνης, έχει έκταση περίπου 600,00m2, είναι μεν ασφαλτοστρωμένο, αλλά παρουσιάζει έντονες φθορές όπως ρηγματώσεις, καθίσματα κ.τλ. με αποτέλεσμα να καθίσταται δύσκολη και επικίνδυνη η χρήση του από τους μαθητές.

Οι εργασίες που πρόκειται να γίνουν προκειμένου να εξασφαλιστεί πρωταρχικά η ασφάλεια των μαθητών και στη συνέχεια για να καταστούν οι αθλοπαιδίες ευχάριστες περιλαμβάνουν:

• Εξομάλυνση της επιφάνειας της οδού (καθίσματα, λακούβες) με χρήση ισοπεδωτικής στρώσης κυκλοφορίας, ασφαλτική συγκολλητική επάλειψη και στη συνέχεια ασφαλτική στρώση κυκλοφορίας συμπυκνωμένου πάχους 0,05m.

• Τοποθέτηση ακρυλικού τάπητα για την κατασκευή του γηπέδου καλαθοσφαίρισης – πετοσφαίρισης.

• Τσιμεντόστρωση τμήματος παράπλευρα του γηπέδου και πλησίον της περίφραξης, ώστε να να εξασφαλιστεί η ανεμπόδιστη ροή των ομβρίων υδάτων εκτός του γηπέδου.

• Αποξήλωση των υφιστάμενων μπασκετών.

• Προμήθεια και τοποθέτηση νέων ολυμπιακών διαστάσεων μπασκετών.

• Προμήθεια και πλήρη εγκατάσταση λυόμενου συγκροτήματος πετοσφαίρισης (βόλεϋ)

Τιμώντας την 19η Μαΐου, Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, ο Δήμος Ελασσόνας και η Ένωση Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας, διοργανώνουν εκδηλώσεις το Σ [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας ανακοινώνει την έναρξη των εγγραφών στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Ελασσόνας. Η υποβολή των αιτήσεων θα διαρκέσει έως και την Τετάρτη 5 Ιουν [ ... ]

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Διάταξη 9/2024 (φεκ 2387/22-04-2024 τεύχος Β΄) λόγω αυξημένης επικινδυνότητας, από 1 Μάϊου έως και τέλη Οκτωβρίου, απαγορεύονται οποιεσδήποτε θερ [ ... ]