Δήμος Ελασσόνας: Μεγάλη συναυλία με τη Νίνα Λοτσάρη για τα 60 χρόνια της Φιλαρμονικής

60xroniafilarmonikis

Με τη συμπλήρωση 60 χρόνων από την ίδρυση της Φιλαρμονικής του Δήμου Ελασσόνας η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού, Παιδείας και Διά βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει στις 22 Απριλίου 2023 μεγάλη επετειακή συναυλία αντάξια της ιστορίας της ορχήστρας.

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμά την 60χρονη ιστορία της Φιλαρμονικής με μία μοναδική επετειακή συναυλία και παράλληλη έκθεση φωτογραφίας και υλικού από το ιστορικό αρχείο του μουσικού συνόλου.

Στην επετειακή συναυλία η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Δημήτρη Τσιαβέ συμπράττει με τη διάσημη ερμηνεύτρια Νίνα Λοτσάρη σε ένα πλούσιο ρεπερτόριο από την ξένη και ελληνική μουσική σκηνή. Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 22 Απριλίου 2023 και ώρα 8 μ.μ. στην αίθουσα θεάτρου Δημάρχου Βασ. Φαρμάκη στην Ελασσόνα. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Την εκδήλωση θα παρουσιάσει η καθηγήτρια φωνητικής και μαέστρος των χορωδιακών συνόλων του Δήμου Ελασσόνας Ευλαμπία Ντούλα. Στη συναυλία συμμετέχει ο καταξιωμένος ερμηνευτής κ. Αστέριος Μαλάκος.

Ποια είναι η ερμηνεύτρια Νίνα Λοτσάρη

Η καταξιωμένη ερμηνεύτρια σπούδασε μονωδία στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών και στο Ελληνικό Ωδείο Αθηνών, από όπου αποφοίτησε το 1998 παίρνοντας το δίπλωμά της στο κλασικό τραγούδι και στη μελοδραματική από την επιτροπή του Υπουργείου Πολιτισμού της Ελλάδος.

Φοίτησε δίπλα σε διακεκριμένους σολίστες μεταξύ άλλων την Carol Richardson Smith με την οποία έκανε Masterclass στην Όπερα, με διάκριση από την Ακαδημία του Anovero. Έχει σπουδάσει χορό στη σχολή της Κατερίνας Σταυροπούλου και είναι διπλωματούχος στο Flamenco από τη σχολή ARROYO. Έχει συνεχίσει τις σπουδές της στην υποκριτική στη σχολή του Βασίλη Διαμαντοπούλου «Ιασμο» και στο «Θέατρο των Αλλαγών». Επίσης έχει παρακολουθήσει σεμινάρια Musical theatre στο London's Studio Center.

Έχει πρωταγωνιστήσει στην Εθνική Λυρική Σκηνή από το 1999 και επί σειρά ετών, σε Όπερες και Οπερέτες. Έχει περιοδεύσει σε σειρά συναυλιών και παραστάσεων σε Ευρώπη και Αμερική και έχει συνεργαστεί με πολλούς καταξιωμένους συνθέτες και ερμηνευτές.

Μεταξύ άλλων, έχει αναλάβει την καλλιτεχνική διεύθυνση και οργάνωση παραγωγής σε πολλές μουσικοθεατρικές παραστάσεις, ενώ σε πολλές από αυτές ανέλαβε εξ' ολοκλήρου τη διεύθυνση παραγωγής τους. Καθ' όλη τη διάρκεια της καλλιτεχνικής της πορείας έχει αναπτύξει έντονη δράση για την προώθηση του Ελληνικού πολιτισμού καθώς και για πολλούς φιλανθρωπικούς σκοπού

Η ιστορία της Φιλαρμονικής του Δήμου Ελασσόνας

Η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Ελασσόνας ιδρύθηκε το 1963 από τον τότε κοινοτάρχη Ελασσόνας Δημήτριο Ζούλφο με πρώτο αρχιμουσικό τον Γεώργιο Βασιλείου. Αρχιμουσικοί της φιλαρμονικής διετέλεσαν οι Ιωάννης Τσανακάς (1965-1980), Λάζαρος Λέκκας (1980-1983), Νίκος Μαρκάλας (1983-1986), Χρήστος Μπαλανίκας (1986-1990), Δημήτρης Τσιαβές (1990-1992), Αναστάσιος Πούλιος (1992-1999). Από το 1999 μέχρι σήμερα τη διεύθυνση της φιλαρμονικής έχει ο αρχιμουσικός Δημήτρης Τσιαβές.

Η φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας εκτός από τη συνεχή παρουσία της σε όλες τις κοινωνικοθρησκευτικές και επίσημες εκδηλώσεις του Δήμου έχει να επιδείξει ένα πλούσιο καλλιτεχνικό έργο, με συμμετοχές σε φεστιβάλ του εξωτερικού (Πολωνία 2002 & 2005, Ουγγαρία 2019) και της Ελλάδας (Αθήνα 2000, Θεσσαλονίκη 2002-2005, Λάρισα 2000 & 2019, Πτολεμαΐδα 2002, Σέρρες 2016, Κω 2017 κ.α.).

Σημαντικές είναι επίσης οι συνεργασίες της με καταξιωμένους καλλιτέχνες όπως την Κλειώ Δενάρδου 2005 και 2010, Πασχάλης Αρβανιτίδης 2007, Μανώλης Μητσιάς 2009, Μελίνα Ασλανίδου - Γεράσιμος Ανδρεάτος 2012, Βασίλης Λέκκας 2017, Μανώλης Χατζημανώλης 2012-2014-2015-2016 & 2022 και τον παγκοσμίου φήμης τρομπετίστα Vince di Martino.

Μεγάλη τιμή για τη Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας ήταν η παρουσία του Γιώργου Κατσαρού το 2014, του Μίμη Πλέσσα το 2015 και του Γιώργου Χατζηνάσιου το 2019 στα αντίστοιχα αφιερώματα της Φιλαρμονικής στο έργο των κορυφαίων συνθετών.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]