Ο Δήμος Ελασσόνας συνδιοργανωτής στο «Mamali Festival» 7-8-9 Ιουλίου 2023 | Βερδικούσια

mamalifestival2023

Στο καταπράσινο δάσος οξιάς της Μαμαλής Βερδικούσιας, θα διεξαχθεί το τριήμερο «Mamali Festival 2023» από σήμερα Παρασκεύη 7 Ιουλίου έως και την Κυριακή 9 Ιουλίου, το οποίο διοργανώνεται από τη Λέσχη Mountain Enduro Camp με συνδιοργανωτή το Δήμο Ελασσόνας.

Ένα τριήμερο κατασκηνωτικό φεστιβάλ που έχει γίνει γνωστό πανελλαδικά για την πληθώρα των δραστηριοτήτων του, σε υψόμετρο 1400 μέτρων, αναμένεται να ανταμείψει τόσο τους λάτρεις της μηχανοδήγησης μηχανών τύπου enduro, σε ειδικά διαμορφωμένη πίστα motocross, αλλά και όλους τους επισκέπτες με μια πληθώρα δραστηριοτήτων σχετικές με τον αθλητισμό, τον πολιτισμό, τη μουσική, τη φύση, καθώς και με δραστηριότητες για παιδιά.

Οι συναυλίες είναι φυσικά αναπόσπαστο κομμάτι του Mamali Festival, με ζωντανές εμφανίσεις από τους: Banda Entopica, Εισβολέας Full band, Δημήτρης Μυστακίδης, Blues Trackers Acoustic, Aladala.

Με την ευκαιρία της διοργάνωσης ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς που συμμετέχουμε σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση, η οποία συγκαταλέγεται δίκαια ανάμεσα στις σημαντικότερες Πανελλαδικά για τους λάτρεις των μηχανών enduro. Σε ένα υπέροχο φυσικό τοπίο που πλέον είναι ευκολότερα επισκέψιμο με ασφαλτοστρωμένο δρόμο μέχρι την κορυφή, όπου διεξάγεται το κατασκηνωτικό φεστιβάλ, σεβόμενοι το περιβάλλον και το δάσος, με ήπιες παρεμβάσεις βοηθήσαμε να διαμορφωθούν τα μονοπάτια όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες και ο συναυλιακός χώρος. Η Βερδικούσια είναι ένα από τα ομορφότερα χωριά του Δήμου μας που αξίζει όλοι να επισκεφτούν».

Αναλυτικά το πρόγραμμα του φεστιβάλ: mountainendurocamp.net

Μία μεγάλη ποδηλατική γιορτή με μαθητές και μαθήτριες δημοτικών σχολείων διοργάνωσε την Πέμπτη 25 Απριλίου ο Δήμος Ελασσόνας, στο πλαίσιο του προγράμματος πρό [ ... ]

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]