Δήμος Ελασσόνας: Δώρισε απινιδωτή στον Μορφωτικό Σύλλογο Μεσοχωρίου

apinidotismesohori

Έναν ακόμη εξωτερικό απινιδωτή παραχώρησε προς χρήση ο Δήμος Ελασσόνας, αυτή τη φορά στο Μεσοχώρι, μετά από αίτημα του Μορφωτικού Συλλόγου Μεσοχωρίου «Ο Άγιος Δημήτριος».

Συγκεκριμένα την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 και με την ευκαιρία της κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συλλόγου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας παρέδωσε το μηχάνημα καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης στον Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Ν. Μαρκούια και ζήτησε από τα μέλη και τους φίλους του Συλλόγου να εκπαιδευτούν στη χρήση του, ώστε να μπορούν να βοηθήσουν το συνάνθρωπο, όταν παραστεί ανάγκη.

Ο Δήμος Ελασσόνας έχει ήδη διαθέσει 19 απινιδωτές σε αθλητικά σωματεία και κοινοτικά συμβούλια μέσα από το πρόγραμμα κοινωνικής προστασίας «Αντώνης & Στέλλα Κύρκου». Σειρά εκπαιδεύσεων για τη χρήση τους έχει ήδη αναλάβει και υλοποιήσει εθελοντικά το περιφερειακό τμήμα Ελασσόνας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Παρόντες στην δωρεά του απινιδωτή ήταν οι αντιδήμαρχοι κ.κ. Έλ. Ταζέ, Ιω. Δραγατσίκης και Ν. Παλάσκας, καθώς και ο επίτιμος Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Ιω. Ζαρλαδάνης.

Ο απινιδωτής μπορεί να αποδειχθεί σωτήριος για έναν άνθρωπο στα κρίσιμα λεπτά για τη ζωή του σε περίπτωση ανακοπής. Πρόκειται για συσκευή που χορηγεί αυτόματα ηλεκτρικό ρεύμα με τη μορφή απινίδωσης στην καρδιά για να επαναφέρει τον κανονικό της ρυθμό. Στην ουσία αναλύει τον καρδιακό ρυθμό και αν βρει ότι υπάρχει πρόβλημα στην καρδιά που χρειάζεται ηλεκτροσόκ τότε χορηγεί ηλεκτρικό ρεύμα για να αποκαταστήσει τον καρδιακό ρυθμό.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]