Το όνομα του μαρτυρικού Δομενίκου δόθηκε σε πλατεία του Δήμου Μπόβες στην Βόρεια Ιταλία

domenikompoves3

Την τιμητική απονομή του ονόματος της Μαρτυρικής Κοινότητας Δομενίκου σε πλατεία του Μπόβες στην Βόρεια Ιταλία αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο του Μπόβες μετά από πρόταση του Δημάρχου Μαουρίτσιο Παολέτι. Η απόφαση έρχεται να επισφραγίσει τη φιλία που έχει αναπτυχθεί μεταξύ του Δήμου Ελασσόνας και του Δήμου Μπόβες μετά την ανταλλαγή επισκέψεων των δύο αντιπροσωπειών στην Ελασσόνα, το Δομένικο και την πόλη του Μπόβες, που έχει υποφέρει από τη ναζιστική θηριωδία.

Η ονοματοδοσία της πλατείας «Δομένικον» εντάχθηκε στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για την Απελευθέρωση της 25ης Απριλίου και ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, αν και προσκλήθηκε, αδυνατούσε να παραστεί λόγω προγραμματισμένου ταξιδιού στις Βρυξέλλες. Ωστόσο, απέστειλε στον συνάδελφο Δήμαρχο Μπόβες και στο Δημοτικό Συμβούλιο ευχαριστήρια επιστολή, η οποία έχει ως εξής:

«Ευγνωμοσύνη για την τιμητική αναγνώριση του Δήμου Μπόβες στη μνήμη των θυμάτων της μαρτυρικής κοινότητας Δομενίκου

Αξιότιμε Δήμαρχε, κύριε Paoletti Maurizio, Αξιότιμη Κοινότητα του Μπόβες, Σας απευθύνω τους εγκάρδιους χαιρετισμούς μου με απεριόριστη ευγνωμοσύνη και συγκίνηση εκ μέρους του Δήμου Ελασσόνας. Η βαθύτατα τιμητική απόφαση του Δήμου Μπόβες, με την οποία ονομάζει τη νέα του πλατεία με τον τίτλο «Piazza Domenikon - Comunità martire greca - 16.02.1943», «Πλατεία Δομενίκου - Ελληνική μαρτυρική κοινότητα - 16.02.1943» στη μνήμη της μαρτυρικής κοινότητάς μας, του Δομενίκου, είναι μία απόφαση μνημειώδης, στην ιστορία της συμφιλίωσης των λαών.

Πρόκειται για μια εμβληματική πράξη που ξεπερνά τα γεωγραφικά σύνορα, απηχώντας τις οικουμενικές αξίες της δικαιοσύνης και αλληλεγγύης. Η ειλικρίνεια και ενσυναίσθηση που επιδεικνύει η κοινότητά σας, επιλέγοντας να τιμήσει τη μνήμη των θυμάτων της τραγικής σφαγής του Δομενίκου, από τα ιταλικά φασιστικά

στρατεύματα, στις πιο σκοτεινές ημέρες του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, είναι παραδειγματική, μας εμπνέει και μας κινητοποιεί.

Ο φόρος τιμής που αποδώσατε, θα αποτελέσει στο εξής, ακόμη ένα ανεξίτηλο κεφάλαιο της κοινής μας ιστορίας- μεταξύ εκείνων που ήδη έχουν γραφτεί με θυσίες

και αγώνες, για δικαιοσύνη και για χάρη ενός αρμονικού, ειρηνικού μέλλοντος.

Με την πανάξια συγχαρητηρίων απόφασή σας, σφυρηλατήσατε μια νέα ιστορική ενότητα που θα μείνει άσβεστη στον χρόνο. Σας ευχαριστούμε. Είμαστε μαζί σας για έναν καλύτερο κόσμο.

Με τιμή, Ο Δήμαρχος Ελασσόνας Νικόλαος Γάτσας»

domenikompoves1

domenikompoves2

domenikompoves4