Δήμος Ελασσόνας: «Προστασία αστέγων και ευπαθών πολιτών κατά την περίοδο του καύσωνα»

logodimos2

Ο Δήμος Ελασσόνας, και οι υπηρεσίες κοινωνικής πρόνοιας, πολιτικής προστασίας και κοινωνικής συνοχής, ενημερώνουν ότι κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, κυρίως όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές, θα είναι διαθέσιμος για προσωρινή φιλοξενία αστέγων και άλλων ευπαθών πολιτών, ο χώρος του ΚΑΠΗ Ελασσόνας, στην κεντρική πλατεία.

Ο χώρος είναι κλιματιζόμενος και θα παραμείνει διαθέσιμος από την Τετάρτη 12/6 έως την Παρασκευή 14/6 και ώρες 10:00 π.μ. έως 20:00 μ.μ.. Παρακαλούνται οι αρμόδιες υπηρεσίες όπως το Α.Τ. Ελασσόνας, το Κέντρο Κοινότητας και η Υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, να ενημερώνουν άτομα που πιθανόν αντιμετωπίζουν πρόβλημα έλλειψης κατοικίας για τη διαθεσιμότητα του χώρου κατά τις ημέρες υψηλών θερμοκρασιών και να τα παραπέμπουν στο Τμήμα Πρόνοιας του Δήμου Ελασσόνας, στο τηλέφωνο 2493022676 κατά τις πρωινές ώρες (από 08:00 έως 15:00) και στα τηλέφωνα 6984117877 τις απογευματινές ώρες (από 15:00 έως 20:00).

Καλούνται οι πολίτες που επιθυμούν να συμμετέχουν εθελοντικά στη συγκρότηση ομάδας υποστήριξης της δράσης για τον εντοπισμό ενημέρωση και υποστήριξη αστέγων, τη μεταφορά τους και τη διασφάλιση ομαλής λειτουργίας του χώρου διημέρευσης να επικοινωνήσουν με το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Ελασσόνας στο τηλέφωνο 2493022676.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ Τυτώ την Πέμπτη 27 Ιουνίου στην αίθουσα Δημοτικού Συ [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες τα αθλητικά προγράμματα «Κύκλοι Άθλησης» και «Εργαστήρια Ευεξίας», τα οποία υλοποίησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Αντιδη [ ... ]

Για την Πολωνία αναχωρεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας όπου θα συμμετάσχει στο 16ο Φεστιβάλ Φιλαρμονικών στην πόλη Μσάνα Ντόλνα (Mszana a Dolna) [ ... ]

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝΟΛ ΑΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ