Δήμος Ελασσόνας: «Αναβιώνουν και φέτος τα ¨Κλήδονα¨ στην πλατεία Βαροσίου»

klidonavarosi2024

Ο Δήμος Ελασσόνας και ο Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Βαροσίου, αναβιώνουν και φέτος το έθιμο του «Κλήδονα» την Κυριακή 16 Ιουνίου 2024 και ώρα 20:30 μ.μ. στη πλατεία Βαροσίου στην Ελασσόνα, στη συνοικία Αμπελοκήπων.

Οι εκδηλώσεις είναι αφιερωμένες στο πανάρχαιο έθιμο του «Κλήδονα», ένα έθιμο σύμφωνα με το οποίο εμφανίζεται στις άγαμες κοπέλες η ταυτότητα του μελλοντικού τους συζύγου, και φέτος όπως και κάθε χρόνο ο Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Βαροσίου, έχει ετοιμάσει την αναβίωση του εθίμου και ένα πλούσιο πρόγραμμα για όλους.

Στις εκδηλώσεις θα συμμετέχουν τα χορευτικά συγκροτήματα του Μορφωτικού Εκπολιτιστικού Συλλόγου Βαροσίου, του Πολιτιστικού Συλλόγου Δρυμού και της Ένωσης Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας, ενώ αμέσως μετά θα ακολουθήσει μουσικό γλέντι με την ορχήστρα του Γιάννη Ζιάκου.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ Τυτώ την Πέμπτη 27 Ιουνίου στην αίθουσα Δημοτικού Συ [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες τα αθλητικά προγράμματα «Κύκλοι Άθλησης» και «Εργαστήρια Ευεξίας», τα οποία υλοποίησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Αντιδη [ ... ]

Για την Πολωνία αναχωρεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας όπου θα συμμετάσχει στο 16ο Φεστιβάλ Φιλαρμονικών στην πόλη Μσάνα Ντόλνα (Mszana a Dolna) [ ... ]

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝΟΛ ΑΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ