Ενημέρωση για τα μεγάλα έργα της Περιφέρειας Θεσσαλίας στο Δήμο Ελασσόνας

ergaperifereia

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ

Τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Δημ. Κουρέτα επισκέφτηκε χθες ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, συνοδευόμενος από τον αναπληρωτή Δημάρχου – αντιδήμαρχο τεχνικών έργων κ. Δημ. Καρανίκα, προκειμένου να συζητήσουν σειρά θεμάτων που άπτονται της στενής συνεργασίας του Δήμου Ελασσόνας με την Περιφέρεια Θεσσαλίας.

Στη συνάντηση παρέστησαν οι αντιπεριφερειάρχες κ.κ. Μ. Γαλλιού και Ευ. Αποστόλου, καθώς και ο Υπηρεσιακός Γραμματέας της Περιφέρειας Θεσσαλίας κ. Λάζ. Μακρής.

Ο κ. Γάτσας ευχαρίστησε τον Περιφερειάρχη για την υποδοχή, τη συνεργασία και την αναλυτική ενημέρωση για όλα τα μεγάλα έργα που υλοποιεί η Περιφέρεια στο δήμο Ελασσόνας. Αρχικά συζητήθηκε η πορεία υλοποίησης του έργου της νέας γέφυρας Μεσοχωρίου – Βλαχογιαννίου, προϋπολογισμού 5 εκατ. ευρώ, η οποία είναι σε στάδιο προ της δημοπράτησης, αφού ολοκληρώνεται εντός των ημερών η επικαιροποίηση της μελέτης εξαιτίας των νέων αντιπλημμυρικών απαιτήσεων. Επίσης, συζητήθηκε η αποκατάσταση τμημάτων των εθνικών οδών εντός σχεδίου πόλεως Ελασσόνας, τα οποία έχουν υποστεί φθορές από τον κυκλοφοριακό φόρτο και η αποκατάσταση τμημάτων του δικτύου αγροτικής οδοποιίας, τα οποία έχουν καταστραφεί από τις πρόσφατες πλημμύρες. Σημαντική ήταν η διαβεβαίωση του Περιφερειάρχη ότι προχωρά σε φάση υλοποίησης, αφού συμβασιοποιηθεί, το μεγάλο έργο της αναβάθμισης αθλητικών χώρων στο Δήμο Ελασσόνας, μέσω προγραμματικής σύμβασης, με γήπεδα 5Χ5 και γήπεδα μπάσκετ στις κοινότητες Ολυμπιάδας, Λουτρού, Βαλανίδας, Κρανέας και Λυκείου Ελασσόνας.

Τέλος, συζητήθηκε η δυναμική της περιοχής, που συνδέεται με την αξιοποίηση του Ολύμπου και τη γαλακτοκομική παράδοση, δύο σημαντικούς αναπτυξιακούς άξονες που ενδιαφέρουν έντονα τους δύο φορείς.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ Τυτώ την Πέμπτη 27 Ιουνίου στην αίθουσα Δημοτικού Συ [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες τα αθλητικά προγράμματα «Κύκλοι Άθλησης» και «Εργαστήρια Ευεξίας», τα οποία υλοποίησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Αντιδη [ ... ]

Για την Πολωνία αναχωρεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου η Φιλαρμονική του Δήμου Ελασσόνας όπου θα συμμετάσχει στο 16ο Φεστιβάλ Φιλαρμονικών στην πόλη Μσάνα Ντόλνα (Mszana a Dolna) [ ... ]

ΕΚΠΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝΟΛ ΑΕ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ