Δήμος Ελασσόνας: «Συνεργασία με την Τράπεζα Τροφίμων Θεσσαλίας για την καταπολέμηση της φτώχειας»

trapezatrofimon2

Σημαντική είναι τα τελευταία χρόνια η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Τράπεζα Τροφίμων Θεσσαλίας, η οποία αποτελεί έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό με πλούσια δράση και κύριο σκοπό την καταπολέμηση της φτώχειας και την αποφυγή κατασπατάλησης τροφίμων.

Η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πρόνοιας κ. Φρόσω Καρκαβανίδου – Σκρέτα συναντήθηκε πρόσφατα με την υπεύθυνη της Τράπεζας Τροφίμων κ. Φωτεινή Μπλιάτσου στη Λάρισα και επιβεβαίωσαν την εξαιρετική συνεργασία, προσφέροντας τρόφιμα σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες του δήμου. Οι ωφελούμενοι της δράσης λαμβάνουν δωρεές τροφίμων, που πραγματοποιούνται από δεκάδες εταιρείες προς την Τράπεζα Τροφίμων Θεσσαλίας.

Μια από τις τελευταίες δωρεές αφορούσε τη διάθεση σχολικών ειδών προς τους μαθητές των Ειδικών Σχολείων του Δήμου Ελασσόνας, ενώ και το επόμενο διάστημα δρομολογούνται και άλλες από κοινού δράσεις.

trapezatrofimon1

Με μαθητές και εκπαιδευτικούς του Ειδικού Σχολείου Γαλανόβρυσης και του ΕΝΕΕΓΥΛ Ελασσόνας συναντήθηκε η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πρόνοιας κ. Φρόσω Καρκαβανίδου  [ ... ]

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η Έκθεση Ζωγραφικής με Διαμαντάκια του καλλιτέχνη Ευθυμίου Παπανδρέου, η οποία πραγματοποιήθηκε στο φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου Ελ [ ... ]

Σημαντική είναι τα τελευταία χρόνια η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Τράπεζα Τροφίμων Θεσσαλίας, η οποία αποτελεί έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό με πλούσι [ ... ]

Το νέο Πνευματικό Κέντρο Τσαριτσάνης που βρίσκεται στην Κεντρική Πλατεία Τσαριτσάνης εγκαινιάζει το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 19:00 ο Δήμος Ελασσόνας.

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζονται οι εργασίες αντικατάστασης ψηφιακών υδρομετρητών στο δίκτυο ύδρευσης του Δήμου Ελασσόνας στο πλαίσιο της πράξης με τίτλο «Πρ [ ... ]