Πρόσκληση Διαβούλευσης ΣΒΑΚ

Ο Δήμος Ελασσόνας απευθύνει πρόσκληση συμμετοχής στην:

«Πρώτη θεματική διαβούλευση για την εκπόνηση του Σχεδίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) του Δήμου Ελασσόνας»,

που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχείου, την ημέρα Τρίτη 9 Ιουλίου 2019 στη 13:00.

Ο Δήμος Ελασσόνας εκπονεί το τοπικό Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας, στην προσπάθειά του να υιοθετήσει την ευρωπαϊκή πρακτική για προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης και κινητικότητας στο σχεδιασμό και στην οργάνωση των σύγχρονων πόλεων.

Το ΣΒΑΚ θα αποτελέσει τη βάση για τη διαμόρφωση του μελλοντικού συστήματος αστικών μετακινήσεων, μέσω της υλοποίησης παρεμβάσεων που θα τοποθετούν στο επίκεντρο του σχεδιασμού τον άνθρωπο και τη βελτίωση της εξυπηρέτησής του, σε ρεαλιστικό πάντα πλαίσιο. Στόχος επομένως θα είναι η οργάνωση ενός συστήματος με περισσότερο χώρο στον πεζό, στο ποδήλατο και στα μέσα μαζικής μεταφοράς και που θα περιορίζει την άσκοπη χρήση των Ι.Χ. αυτοκινήτων.

Στα στάδια εκπόνησης του ΣΒΑΚ, ο Δήμος Ελασσόνας οργανώνει θεματικές διαβουλεύσεις στις οποίες καλεί τους τοπικούς φορείς και τις ομάδες πολιτών της πόλης των προκειμένου να τοποθετηθούν για το σύστημα μετακινήσεων, να αναφέρουν τα προβλήματα και τις δυσλειτουργίες που εντοπίζουν σε αυτό αλλά και να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια, στις διαδικασίες διαμόρφωσης των μελλοντικών μέτρων του συστήματος κινητικότητας.

Το κύριο αντικείμενο της πρώτης θεματικής διαβούλευσης θα περιλαμβάνει τα παρακάτω:

• Ενημέρωση του Δικτύου Εμπλεκομένων Φορέων για το Σ.Β.Α.Κ. του Δήμου Ελασσόνας(αντικείμενο, στόχος, μεθοδολογία) και για το πλάνο συμμετοχής τους στα στάδια εκπόνησής του

• Τοποθετήσεις των φορέων για τη λειτουργία που επιτελούν στην πόλη και τα προβλήματα που εντοπίζουν που από αυτήν τη λειτουργία και σχετίζονται, άμεσα ή έμμεσα, με το σύστημα μεταφορών

• Αξιολόγηση του υφιστάμενου συστήματος κινητικότητας της πόλης

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]