Πρόγραμμα εορτασμού Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου

Κυριακή 24 Μαρτίου 2013
Γενικός σημαιοστολισμός Δημοσίων, Δημοτικών, Ν. Π. Δ. Δ. και ιδιωτικών καταστημάτων και σπιτιών από το πρωί της 24ης μέχρι τη δύση του ήλιου της 25ης Μαρτίου 2013.Φωταγώγηση των παραπάνω καταστημάτων κατά τις βραδινές ώρες στις 24 και 25 Μαρτίου 2013.

Εορταστική διακόσμηση στο πνεύμα της ημέρας στις προθήκες των Δημοσίων και Δημοτικών καταστημάτων.
Δευτέρα 25 Μαρτίου 2013
Ώρα 7:30π.μ. Εκτέλεση Εωθινού από την μπάντα της Φιλαρμονικής του Δήμου.
Ώρα 8:30π.μ. Έπαρση Σημαίας.
Ώρα 10:00π.μ. Προσέλευση εκπροσώπων Σωματείων, Οργανώσεων κ.λ.π. στο Μητροπολιτικό Ναό
Ώρα 10:15π.μ. Προσέλευση επισήμων στο Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημητρίου.
Ώρα 10:30π.μ. Τέλεση επίσημης δοξολογίας στο Μητροπολιτικό Ναό, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Ελασσώνος κ.κ. Βασιλείου. Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο, εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας, κατάθεση στεφάνων, σιγή ενός λεπτού στη μνήμη των πεσόντων-Εθνικός Ύμνος.
Ώρα 11:00π.μ. Έναρξη παρέλασης ενώπιον των αρχών της πόλης. Μετά το τέλος της Παρέλασης δεξίωση για τις αρχές και το κοινό στο Πνευματικό Κέντρο, στην αίθουσα της Κ.Ε.Δ.Ε.
Ώρα 6 :30μ.μ. Υποστολή Σημαίας.

Παρακαλούνται να ρυθμίσουν:
Η Ιερά Μητρόπολη για την ιεροτελεστία.
Η αρμόδια Στρατιωτική Αρχή για την παράταξη των Ενόπλων Δυνάμεων.
Το Α. Τ. Ελασσόνας για την τάξη.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας
Γεώργιος Πασχόπουλος