Καυκάκεια 2014

progrkaukΟ Δήμος Ελασσόνας πραγματοποιεί εκδηλώσεις μνήμης με αφορμή την συμπλήρωση 71 χρόνων από το Ολοκαύτωμα του Δομενίκου, Φεβρουάριος 1943 – Φεβρουάριος 2014.

Η τέλεση του Μνημόσυνου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου στη θέση «Καυκάκι», με επιμνημόσυνη δέηση χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ελασσόνας κ.κ. Βασιλείου και ομιλία από την κ. Γεωργία Λιάκου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:

Τέλεση Μνημόσυνου πεσόντων στη θέση «Καυκάκι»

10.30 Πέρας προσέλευσης επισήμων.

10.45 Επιμνημόσυνη δέηση χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ελασσόνας κ.κ. Βασιλείου.

11.00 Ομιλία για το ιστορικό της ημέρας από την κ. Γεωργία Λιάκου.

11.15 Προσκλητήριο νεκρών.

11.30 Κατάθεση στεφάνων.

11.45 Ενός λεπτού σιγή – Εθνικός Ύμνος

12.00 Κατάθεση στεφάνων στην προτομή του Νικολάου Μπάμπαλη στην ΤΚ Δομενίκου.

12:15 Απονομή Βραβείων για τις τρεις καλύτερες εκθέσεις σε μαθητές/τριες Γυμνασίου Δομένικου με θέμα:

« Ολοκαύτωμα του Δομένικου».

12:25 Απονομή βραβείων «Νικολάου Μπάμπαλη» σε αριστούχους μαθητές/τριες Γυμνασίου – Λυκείου Δομένικου.

12:35 Βράβευση αριστούχων μαθητών/τριών από τη Γενική Αστυνομική Δ/νση Περιφέρειας Θεσσαλίας.

12:45 Μουσικό αφιέρωμα από την Χορωδία του Δήμου Ελασσόνας

 Μετά το πέρας των εκδηλώσεων θα ακολουθήσει δεξίωση για το κοινό στο Παναγιώτειο Πνευματικό Κέντρο Δομένικου.

EXOFYLOESOFYLO