ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΧΕΔΙΩΝ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΠΑΡΟΧΘΙΑΣ ΖΩΝΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΙΤΗ

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΑΞΗΣ: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΧΕΔΙΩΝ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΠΑΡΟΧΘΙΑΣ ΖΩΝΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΙΤΗ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ & ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ - ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ Ν.Π.Δ.Δ.

ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ: Αρ. Απόφασης 201.5/2020

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ: ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΚΥΡΙΟΣ ΕΡΓΟΥ: ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ): 21.695,00 €

Π/Υ ΕΝΤΑΞΗΣ, (ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΑΠΑΝΗ): 21.695,00 €

ΣΤΟΧΟΙ/ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Αντικείμενο του διαγωνισμού είναι η ανάπλαση της παρόχθιας ζώνης του ποταμού Ελασσονίτη, που βρίσκεται σε άμεση γειτνίαση με το διοικητικό, εμπορικό και πολιτιστικό κέντρο της πόλης και τους βασικούς άξονες κυκλοφορίας.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Η «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΑΡΟΧΘΙΑΣ ΖΩΝΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΙΤΗ ΠΟΤΑΜΟΥ» αφορά στην αναμόρφωση του εντός σχεδίου πόλεως Ελασσόνας τμήματος της παρόχθιας ζώνης του Ελασσονίτη Ποταμού. Ο Ελασσονίτης (ή Ελασσονίτικος) ποταμός συμβάλλει με τον Τιταρήσιο και εκβάλλει στον Πηνειό. Το ποτάμι χωρίζει την πόλη σε δύο μέρη, την παλιά πόλη (Βαρόσι), που είναι χτισμένη στους πρόποδες του λόφου της Παναγίας Ολυμπιώτισσας (μοναστήρι, το καθολικό του οποίου είναι κτίσμα του 13ου αιώνα), και στη νέα πόλη που απλώνεται στην ανατολική όχθη του ποταμού. Η παρόχθια ζώνη του ποταμού αναπτύσσεται από Βορρά προς Νότο και πιο συγκεκριμένα από το ιστορικό Μοναστήρι της Ολυμπιώτισσας στα βόρεια του οικισμού προς την κατεύθυνση της πεδιάδας στα νότια. Ο άξονας αυτός χωρίζει το κέντρο (διοικητικό, εμπορικό και πολιτιστικό) της σύγχρονης πόλης της Ελασσόνας από την παραδοσιακή συνοικία του Βαροσίου στα δυτικά της κοίτης του ποταμού. Θεωρείται αξιόλογο τεχνικό έργο σύμφωνα µε τις διατάξεις του άρθρου 2, παρ. 2 και παρ. 3α2 της µε αρ. πρωτ. οικ. 26804/18-6-2011 απόφασης Υ.Π.Ε.ΚΑ. Πληροί όλα τα, σύμφωνα µε την ως άνω απόφαση, κριτήρια, δεδομένου ότι πρόκειται για διαμόρφωση - ανάπλαση σημαντικού ελεύθερου δημόσιου χώρου για την πόλη της Ελασσόνας. Για τους λόγους αυτούς, ενδείκνυται η ανάθεση του παραπάνω έργου µέσω της διενέργειας αρχιτεκτονικού διαγωνισμού.

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]