Πρόσκληση Συνεδρίασης, με τηλεδιάσκεψη, Οικονομικής Επιτροπής 23-02-2021

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                           Ελασσόνα 19-02-2021
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                           Αρ.Πρωτ:2543
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57,40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη                                                              Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Τηλ: 2493350241                                                                               Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε συνεδρίαση, με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, την 23η του μηνός Φεβρουαρίου του έτους 2021 ημέρα Τρίτη και ώρα 13:30 μ.μ. , σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν. 3852/2010, όπως ισχύει, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 10 της από 11 Μαρτίου 2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Π.Ν.Π.) (Α' 55), η οποία κυρώθηκε με το άρθρο 2 του ν. 4682/2020 (Α' 76), και σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 9147/10.02.2021 (ΦΕΚ 534/10.02.2021 τεύχος Β').

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί, με τηλεδιάσκεψη, μέσω της υπηρεσίας e-presence (www.epresence.gov.gr). Για όσα μέλη δεν έχουν τον απαιτούμενο εξοπλισμό θα υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης της συνεδρίασης από το χώρο της αίθουσας του Δημοτικού Συμβουλίου και έως του αριθμού των πέντε (5) ατόμων, για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Έγκριση 2ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΟΛΩΝΩΝ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ»

2. Λήψη απόφασης για την 3η μετάθεση της ημερομηνίας και ώρας ηλεκτρονικής αποσφράγισης του διαγωνισμού με α/α συστήματος 94245 της διαδικτυακής πύλης του ΕΣΗΔΗΣ, του έργου «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΑΦΗΣ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ.

3. Λήψη απόφασης για την μετάθεση της ημερομηνίας και ώρας ηλεκτρονικής αποσφράγισης του διαγωνισμού με α/α συστήματος 105708 της διαδικτυακής πύλης του ΕΣΗΔΗΣ, του έργου «ΑΝΑΠΛΑΣΗ–ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΩΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΛΙΒΑΔΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

4. Απαλλαγή υπόλογου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής

5. Έγκριση της με αρ.263/13-02-2021 απόφασης Δημάρχου περί ανάθεσης εργασιών αποχιονισμού και της απολογιστικής δαπάνης των εργασιών αποχιονισμού-ρίψης αλατιού, για την αντιμετώπιση των συνεπειών από την χιονόπτωση της 13-02-2021.

6. Έγκριση της με αρ.276/13-02-2021 απόφασης Δημάρχου περί απευθείας ανάθεσης προμήθειας αλατιού αποχιονισμού.

7. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή εισήγησης περί νομικής υποστήριξης του αιρετού κ.Ε.Ν. και ορισμός αμοιβής

8. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή εισήγησης περί νομικής υποστήριξης του αιρετού κ.Κ.Φ. και ορισμός αμοιβής

9. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή εισήγησης περί νομικής υποστήριξης του πρώην αιρετού κ.Κ.Η. και ορισμός αμοιβής

10. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή εισήγησης περί νομικής υποστήριξης του πρώην αιρετού κ.Γ.Ν. και ορισμός αμοιβής

11. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή εισήγησης περί νομικής υποστήριξης του πρώην αιρετού κ.Τ.Β. και ορισμός αμοιβής

12. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού ορισμένου χρόνου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 175 του ν.4764/2020, λόγω της άμεσης ανάγκης λήψης προληπτικών ή κατασταλτικών μέτρων για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19.

13. Εισήγηση στο Δημοτικό Συμβούλιο αναπροσαρμογής των τελών άρδευσης έτους 2021.

14. Εισήγηση 2ης Αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων του Δήμου, οικονομικού έτους 2021.

15. Αποδοχή των όρων της Πρόσκλησης ΑΤ03 του Προγράμματος «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» και υποβολή της Πράξης «ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΩΝ ΠΗΓΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Α.Π.Ε.) ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ Δ.Ε.Υ.Α.ΕΛ.»

16. Έγκριση της μελέτης του έργου «ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ»

17. Έγκριση υποβολής της πρότασης «ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» στο ΠΕΠ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020

18. Έγκριση της μελέτης του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΣΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ»

19. Έγκριση υποβολής της πρότασης «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΣΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχή σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ