Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 13/10/2021

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                  Ελασσόνα 08-10-2021
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                                  Αρ.Πρωτ:17804
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57,40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη                                                                     Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Τηλ: 2493350241 Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, την 13η του μηνός Οκτωβρίου του έτους 2021 ημέρα Τετάρτη και ώρα 09:00 π.μ. , για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Έγκριση πρακτικού διαδικασίας της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης εκτέλεσης των εργασιών «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΖΗΜΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΙΣΜΟ ΣΤΙΣ 03/03/2021»-

2. Εξέταση ένστασης του αναδόχου του έργου «ΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΔΚ ΚΡΑΝΕΑΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» κατά απόφασης της Διευθύνουσας Υπηρεσίας περί έκπτωσης του αναδόχου.

3. Έγκριση παράτασης συμβάσεων προσωπικού ΙΔΟΧ που προσελήφθη για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID 19 σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 74 του Ν.4745/2020 και 175 του Ν.4764/2020.

4. Καθορισμός όρων δημοπρασίας δημοτικών αγροτεμαχίων (σχετ. η με αρ.πρωτ.143/2021 απόφαση δημοτικού Συμβουλίου).

5. Λήψη απόφασης περί διαπίστωσης αδυναμίας της Οικονομικής Υπηρεσίας Δήμου για την κάλυψη των υποχρεώσεων τήρησης λογιστικού σχεδίου του Ο.Κ.Π.Α.Π.

6. Αποδοχή εσόδου από την Ι΄ κατανομή των Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών του Δήμου Ελασσόνας και απόδοση της τακτικής χρηματοδότησης μηνός Οκτωβρίου στον ΟΚΠΑΠ

7. Ορισμός υπόλογου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής.

8. Εισήγηση για την πληρωμή από τον Δήμο Ελασσόνας των λογαριασμών της ΔΕΗ για τις γεωτρήσεις της ΔΕΥΑ Ελασσόνας μετά την μετάβαση στην ενιαία Δ.Ε.Υ.Α. Ελασσόνας των υποδομών – εγκαταστάσεων ύδρευσης και αποχέτευσης και συμψηφισμός αυτών με τις οφειλές του Δήμου προς τη ΔΕΥΑΕΛ για τέλη ύδρευσης και υδροδότησης υποδομών.

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν νοσήσει το τελευταίο εξάμηνο και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/ΓΠ.οικ. 60400/01.10.2021 (ΦΕΚ 4577/03.10.2021 τεύχος Β')).

Όσα μέλη δεν έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει το τελευταίο εξάμηνο, μπορούν να συμμετάσχουν στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχή σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ