Πρόσκληση Συνεδρίασης, με τηλεδιάσκεψη, Δημοτικού Συμβουλίου 01-06-2021 ημέρα Τρίτη

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                          Ελασσόνα 27-5-2021
ΝΟΜΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ                                                                     Αριθμ. Πρωτ.: 10027
ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57
40200 Ελασσόνα
Πληρ: Ι. Σεμερτζίδης
Τηλ: 2493350222

Σας προσκαλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας η οποία θα πραγματοποιηθεί μέσω τηλεδιάσκεψης, σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην από 11-3-2020 Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, την 1η του μηνός Ιουνίου του έτους 2021 ημέρα Τρίτη και ώρα 20:00 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Καθορισμός του ενιαίου ανταποδοτικού τέλους καθαριότητας και φωτισμού για ειδικές χρήσεις. Εισηγητής Δ. Κουρομπίνας.

2. Έγκριση τροποποίησης της τιμολογιακής πολιτικής της ΔΕΥΑΕΛ για τους καταναλωτές που επλήγησαν από τον σεισμό. Εισηγητής Ι. Τζιουμακλής.

3. Έγκριση δωρεάν παραχώρησης της χρήσης μηχανήματος έργου (Grader) στην κοινωνική συνεταιριστική επιχείρηση «ΟΙΚΟΝΟΜΕΙΟΣ ΚΟΙΝΣΕΠ». Εισηγητής Ν. Γάτσας.

4. Έγκριση εκμίσθωσης δημοτικών αγροτεμαχίων. Εισηγητής Δ. Κουρομπίνας.

5. Μίσθωση κτιρίου για τη στέγαση του 1ου Νηπιαγωγείου Ελασσόνας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 24 του Ν. 4674/2020 και την εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής. Εισηγητής Ν. Γάτσας.

6. Έγκριση του «Σχεδίου οργανωμένης απομάκρυνσης πληθυσμού εξαιτίας δασικών πυρκαγιών». Εισηγητής Ν. Γάτσας.

7. Σύσταση της Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων. Εισηγητής Ν. Γάτσας.

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Για όσα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου δεν έχουν τον απαιτούμενο εξοπλισμό θα υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής στη συνεδρίαση από το χώρο της αίθουσας του Δημοτικού Συμβουλίου και έως του αριθμού των επτά (7) ατόμων.

Σύμφωνα με την υπ' αριθμό 40/2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, (Αρ. Πρωτ.:20930/31-3-2020), «Στην περίπτωση συνεδρίασης με τηλεδιάσκεψη συνεχίζουν να έχουν εφαρμογή οι ισχύουσες διατάξεις που ρυθμίζουν τη σύγκληση, την απαρτία, τον τρόπο λήψης των αποφάσεων και γενικότερα τη λειτουργία των συλλογικών οργάνων».

Πίνακας Αποδεκτών:

1. κ. Δήμαρχος.

2. Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΖΙΩΓΑΣ

Την ευζωία των αδέσποτων ζώων συντροφιάς και την υιοθεσία τους από οικογένειες ζωόφιλων προωθεί ο Δήμος Ελασσόνας με τη σύμβαση που υπέγραψε πρόσφατα με την κοιν [ ... ]

Αυστηρή προειδοποίηση εξέδωσε σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας προς κάθε εμπλεκόμενο στην ανεξέλεγκτη ρίψη μπαζών, απορριμμάτων και φερτών υλικών σε σημε [ ... ]