Πρόσκληση Συνεδρίασης Δημοτικού Συμβουλίου 20-4-2023

Διαβάστε τα θέματα της ημερήσιας διάταξης

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                      Ελασσόνα 13-4-2023
ΝΟΜΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ                                                  Αριθμ. Πρωτ.: 8013
ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57
40200 Ελασσόνα
Πληρ: Ι. Σεμερτζίδης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Σας προσκαλούμε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας η οποία θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την 20η του μηνός Απριλίου του έτους 2023 ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:30 με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

1. Ενημέρωση για τη δωρεά της κ. Βάϊας Κουνιατσιώτη στον Δήμο Ελασσόνας. Εισηγητής Ν. Γάτσας.
  2. Εξέταση αιτήματος του κ. Νικολάου Νταμπώση για ανταλλαγή αγροτεμαχίου ιδιοκτησίας του στη θέση «Παλιομονάστερο» Οικισμού Καλυβίων με δημοτική έκταση στη θέση «Λόφος». Εισηγητής Δ. Καρανίκας.
  3. Εξέταση αιτήματος του κ. Λεωνίδα Λαβαντσιώτη για μίσθωση δημοτικής έκτασης στην Κοινότητα Δομένικου η οποία θα χρησιμοποιηθεί για τη φύλαξη του αγροτικού εξοπλισμού του. Εισηγητής Δ. Καρανίκας.
  4. Έγκριση τροποποίησης του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας. Εισηγητής Ν. Γάτσας.
  5. Έγκριση 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Συντήρηση δημοτικών οδών Δήμου Ελασσόνας». Εισηγητής Ι. Δραγατσίκης.
  6. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Συντήρηση ασφαλτόστρωσης στην Κοινότητα Τσαριτσάνης». Εισηγητής Ι. Δραγατσίκης.
  7. Έγκριση 2ου ΑΠΕ του έργου «Ενεργειακή αναβάθμιση Γυμνασίου Ελασσόνας». Εισηγητής Ι. Δραγατσίκης.
  8. Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «Συντήρηση πλακόστρωτων στο Δήμο Ελασσόνας». Εισηγητής Ι. Δραγατσίκης.
  9. Έγκριση του πορίσματος της επιτροπής καθορισμού της αξίας για την ανταλλαγή δημοτικής έκτασης στον Οικισμό Ανάληψης με ιδιόκτητο οικόπεδο του κ. Στέργιου Μούτσιου στην Κοινότητα Στεφανοβούνου με σκοπό την νομιμοποίηση υφιστάμενης κτηνοτροφικής μονάδας. Εισηγητής Δ. Καρανίκας.
  10. Έγκριση κατανομής πιστώσεων για την κάλυψη δράσεων πυροπροστασίας. Εισηγητής Γ. Κυριλλίδης.
  11. Απόδοση της τακτικής χρηματοδότησης μηνός Απριλίου στον ΟΚΠΑΠ ύψους 35.803,24 €. Εισηγητής Γ. Κυριλλίδης.
  12. Απόδοση στον ΟΚΠΑΠ της χρηματοδότησης για την υλοποίησης του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι» από 1-1-2023 έως 30-4-2023. Εισηγητής Γ. Κυριλλίδης.
  13. Έγκριση τροποποίησης του τεχνικού προγράμματος. Εισηγητής Ι. Δραγατσίκης.
  14. Έγκριση αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων. Εισηγητής Γ. Κυριλλίδης.
  15. Έγκριση υποβολής αιτήματος στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης για το Πρόγραμμα απασχόλησης μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 55 – 67 ετών. Εισηγητής Ν. Γάτσας.
  16. Έγκριση συνδιοργάνωσης των εορταστικών εκδηλώσεων «ΚΛΗΔΟΝΑ» στην Κοινότητα Βλαχογιαννίου με τον Εξωραϊστικό Σύλλογο Βλαχογιαννίου. Εισηγητής Κ. Πασχόπουλος.

Σημ: Οι Δημοτικοί Σύμβουλοι και οι Πρόεδροι των Κοινοτήτων μπορούν να συμμετέχουν στη συνεδρίαση και μέσω τηλεδιάσκεψης (αρ. 78 Ν. 4954/2022 ΦΕΚ Α' 136/9-7-2022) σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Πίνακας Αποδεκτών:
κ. Δήμαρχος.
Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.
κ. Πρόεδρος Κοιν. Κοκκινοπηλού για τη συζήτηση του 2ου θέματος.
κ. Πρόεδρος Κοιν. Δομένικου για τη συζήτηση του 3ου θέματος.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΡΑΚΙΔΗΣ

ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ «ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ 5 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ (ΓΑΛΑ, ΚΡΕΑΣ, ΚΡΑΣΙ, ΜΕΛΙ & ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ)»