Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 04/02/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                       Ελασσόνα 31-01-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                      Αρ.Πρωτ:1430
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη                                                         Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Τηλ: 2493350241                                                                Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, την 04η του μηνός Φεβρουαρίου του έτους 2022 ημέρα Παρασκευή και ώρα 09:00 π.μ. , για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Εισήγηση 1ης Αναμόρφωσης του προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων του Δήμου, οικονομικού έτους 2022.

2. Αποδοχή ποσού από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

3. Αποδοχή ποσού από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022, για την κάλυψη δαπάνης μισθοδοσίας προσωπικού καθαριότητας, ΙΔΟΧ, στις σχολικές μονάδες, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

4. Αποδοχή ποσού από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022, στο Δήμο Ελασσόνας, προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών τους – Α΄ κατανομή έτους 2022.

5. Αποδοχή επιχορήγησης του Δήμου Ελασσόνας με το ποσό των 200.000 ευρώ για την υλοποίηση του προγράμματος κοινωνικής προστασίας όπως προβλέπεται από το Ν.Δ.57/1973 και την αρ.33862/06-05-2019 ΚΥΑ (ΦΕΚ 1699/τ.Β΄/2019) με σκοπό την χορήγηση οικονομικών ενισχύσεων σε πληγέντες από φυσικές καταστροφές (σεισμός της 3/3/2021 και 4/3/2021) από το Υπουργείο Εσωτερικών»

6. Έγκριση συμπλήρωσης του Μητρώου Ιδιοκτητών οχημάτων, μέσων και μηχανημάτων έργου για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών από φυσικές ή τεχνολογικές καταστροφές στην περιοχή ευθύνης του Δήμου Ελασσόνας.

7. Έγκριση αποφάσεων Δημάρχου και απολογιστικών δαπανών που προέκυψαν εξαιτίας του φαινομένου ΔΙΟΜΗΔΗΣ.

8. Έγκριση αποφάσεων Δημάρχου περί ορισμού πληρεξούσιου δικηγόρου για χορήγηση γνωμοδότησης παροχής νομικής υποστήριξης αιρετών και ορισμού δικηγόρων για νομική υποστήριξη αιρετών.

9. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου εξέτασης της δικογραφίας προκαταρκτικής έρευνας του Πταισματοδικείου Ελασσόνας για απόβλητα στο χώρο του βιολογικού καθαρισμού Ελασσόνας και παροχής νομικής υποστήριξης υπαλλήλου του Δήμου.

10. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου κατά την εξέταση αιτήματος αναίρεσης κατά των αρ.317/2021 και αρ.322/2021 αποφάσεων του Δεύτερου Τμήματος του Ελεγκτικού Συνεδρίου.

11. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την αξιοποίηση του Δημοτικού Ξενώνα Καρυάς.

12. Κατάρτιση όρων διακήρυξης προφορικής–πλειοδοτικής δημοπρασίας για «Περισυλλογή εγκαταλελειμμένων οχημάτων και μεταφορά τους σε εγκεκριμένο σύστημα συλλογής οχημάτων τέλους Ζωής (ΟΤΚΖ).

13. Έγκριση των όρων φανερής πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση δημοτικού ακινήτου (σχετ. η με αρ. 200/2021 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου)

14. Ανάθεση της σύμβασης εκτέλεσης της σύμβασης «Υπηρεσίες σύνδεσης οκτώ νέων οικίσκων σεισμόπληκτων Αμουρίου-Μαγούλας-Πραιτωρίου με δίκτυα» έπειτα από τη προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016».

15. Ανάθεση της σύμβασης εκτέλεσης της σύμβασης «Ηλεκτρολογικές υπηρεσίες σε οικίσκους σεισμοπλήκτων Βλαχογιαννίου-Πραιτωρίου» έπειτα από τη προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016.

16. Λήψη απόφασης περί έγκρισης ή μη 3ου Πρακτικού του διαγωνισμού(κατακύρωσης) για την προμήθεια «ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ (ΓΑΛΑ)».

17. Έγκριση επειγουσών πρόσθετων εργασιών του έργου «ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

18. Εξώδικη και συμβιβαστική αποζημίωση λόγω ρυμοτομίας, κατόπιν αιτήματος της κας Αικατερίνης Μαστοροστεργίου, επί των οδών Χριστοφόρου Περραιβού και Γεωργίου Καραϊσκάκη στο Ο.Τ.230Α στο δήμο Ελασσόνας.

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν πιστοποιητικό νόσησης και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/ΓΠ.οικ. 3608/21.01.2022 (ΦΕΚ 155/21.01.2022 τεύχος Β').

Η συμμετοχή στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, γίνεται με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ