Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 14/02/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                          Ελασσόνα 10-02-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                          Αρ.Πρωτ:1918
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα                                         ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη
Τηλ: 2493350241                                                                   Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                           Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, την 14η του μηνός Φεβρουαρίου του έτους 2022 ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00 μ.μ. , για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Έγκριση εξειδίκευσης της πίστωσης για την κάλυψη των δαπανών των εκδηλώσεων «Καυκάκεια» έτους 2022».

2. Ορισμός υπολόγων χρηματικών ενταλμάτων προπληρωμής.

3. Λήψη απόφασης περί αποζημίωσης λόγω πρόκλησης βλάβης σε όχημα από πτώση δέντρου.

4. Συγκρότηση επιτροπών διερεύνησης τιμών για τις προμήθειες: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΣΗΜΑΝΣΗΣ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ, ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ» και «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΛΟΙΠΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΑΚΙ VAN DIESEL» για την πρόσκληση XΙΙ στο πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙI» στον Άξονα Προτεραιότητας: «Κοινωνικές και πολιτιστικές υποδομές και δραστηριότητες των δήμων».

5. Έγκριση 1ου ΑΠΕ – 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

6. Έγκριση 1ου ΑΠΕ - 1ου ΠΚΤΝΜΕ του έργου: «ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΑΓΩΓΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΩΣ ΤΗ ΝΕΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΤΚ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΙΟΥ».

7. Έγκριση 2ου ΑΠΕ του έργου: «ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ –ΤΣΙΜΕΝΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΕ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ – ΠΟΤΑΜΙΑΣ – ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΥΑΣ».

8. Λήψη απόφασης περί 1ης παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου «ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

9. Λήψη απόφασης περί 2ης παράτασης εργασιών του έργου: «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

10. Έγκριση της μελέτης του έργου: «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΊΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΣΑΠΟΥΡΝΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» και έγκριση υποβολής πρότασης στο πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014-2020.

11. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για την εκδίκαση αγωγής κατά του Δήμου Ελασσόνας (ΑΓ 4679/2019 μισθολογικές διαφορές υπαλλήλων).

12. Έγκριση Προϋπολογισμού εσόδων και εξόδων του Οργανισμού Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης & Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας οικονομικού έτους 2022.

13. Διαγραφή ποσού από τους Χρηματικούς Καταλόγους του 2020 και 2021 λόγω της απαλλαγής ενοικίων δημοτικών ακινήτων που κρίθηκαν αναγκαίες κατ' εφαρμογή των υπουργικών αποφάσεων που προσδιορίζουν τις πληττόμενες επιχειρήσεις που απαλλάσσονται από την υποχρέωση καταβολής του συνολικού ή μέρους του συνολικού μισθώματος από τον Μάρτιο του 2020 έως και τον Ιούνιο του 2021.

14. Ορισμός αμοιβών πληρεξούσιων δικηγόρων.

15. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή νομικών υπηρεσιών.

16. Έγκριση Ολοκληρωμένου Πλαισίου Δράσης του ΟΚΠΑΠ του Δήμου οικονομικού έτους 2022».

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν πιστοποιητικό νόσησης και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 6756/04.02.2022 (ΦΕΚ 430/05.02.2022 τεύχος Β').

Η συμμετοχή στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, γίνεται με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ