Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 28/03/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                   Ελασσόνα 24-03-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                   Αρ.Πρωτ:4583
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη
Τηλ: 2493350241                                                            Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                    Επιτροπής του Δήμου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, την 28η του μηνός Μαρτίου του έτους 2022 ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00, για λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων:

1. Άσκηση ή μη ένδικων μέσων στην με αρ.449/2021 απόφαση του Μονομελούς Διοικητικού εφετείου Λάρισας (υπ.Λάλου).

2. Έγκριση υποβολής της πράξης «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΕΛ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» στο πρόγραμμα χρηματοδότησης του Ταμείου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας «ΠΥΛΩΝΑΣ 1 –ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ» και έγκριση σύναψης προγραμματικής σύμβασης με την Δ.Ε.Υ.Α.ΕΛ.

3. Έγκριση επικαιροποιημένης ΕΣΥ της μελέτης 12/2020 και τευχών δημοπράτησης για την κατασκευή του έργου: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ- καθορισμός τρόπου εκτέλεσης -Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού.

4. Διαγραφές βεβαιωμένων οφειλών ύστερα από εισήγηση της Επιτροπής Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών.

5. Ορισμός αμοιβής πληρεξούσιου δικηγόρου.

6. Αποδοχή Χρηματοδότησης από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη δαπανών θέρμανσης των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

7. Αποδοχή Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών την υλοποίηση έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων- Συμπληρωματική απόφαση μηνός Μαρτίου 2022.

8. Απαλλαγή υπολόγου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής.

9. Έγκριση του πρακτικού της προφορικής–πλειοδοτικής δημοπρασίας για «Περισυλλογή εγκαταλελειμμένων οχημάτων και μεταφορά τους σε εγκεκριμένο σύστημα συλλογής οχημάτων τέλους Ζωής (ΟΤΚΖ)».

10. Έγκριση αποφάσεων Δημάρχου (373/28-02-2022 και 461/09-03-2022) και απολογιστικών δαπανών εργασιών αποχιονισμού.

11. Έγκριση παράτασης συμβάσεων προσωπικού ΙΔΟΧ που προσελήφθη για την αντιμετώπιση του κορωνοϊου COVID 19.

Για τη συμμετοχή τους στη συνεδρίαση με φυσική παρουσία τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής πρέπει να είναι πλήρως εμβολιασμένα ή να έχουν πιστοποιητικό νόσησης και να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα (ΚΥΑ Δ1α/ΓΠ.οικ. 16506/18.03.2022 (ΦΕΚ 1302/18.03.2022 τεύχος Β').

Η συμμετοχή στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης, γίνεται με χρήση της εφαρμογής ePresence και σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν παρασχεθεί.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ