Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής 19/07/2022

simadimounew

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                               Ελασσόνα 15-07-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                               Αρ.Πρωτ:13220
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη
Τηλ: 2493350241                                                                       Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                               Επιτροπής του Δήμου

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 19η του μηνός Ιουλίου του έτους 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 09:00 π.μ., τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Κατανομή εγκεκριμένων ανθρωποωρών από την Επιτροπή της ΠΥΣ 33/2006 σε θέσεις προσωπικού μερικής και πλήρους απασχόλησης, για την καθαριότητα των σχολικών μονάδων του Δήμου Ελασσόνας με σύμβαση εργασίας ΙΔΟΧ, διδακτικού έτους 2022-2023.

2. Απαλλαγή υπολόγου υπάλληλου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής.

3. Αποδοχή Ζ΄ Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών.

4. Αποδοχή Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την επισκευή και συντήρηση σχολικών κτιρίων.

5. Αποδοχή εσόδου από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για κάλυψη δαπανών εκτέλεσης έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων του Δήμου (4η, 5η και 6η κατανομή έτους 2022).

6. Έκθεση εσόδων-εξόδων Β΄ τριμήνου έτους 2022, για την εκτέλεση του προϋπολογισμού έτους 2022 του Δήμου Ελασσόνας.

7. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου ύστερα από τις αιτήσεις αναστολής και ανακοπής που άσκησε κατά αποφάσεων του Δήμου ο κ.Στουγιάννος Χρήστος.

8. Ορισμός αμοιβής και συμπληρωματικής αμοιβής πληρεξούσιου δικηγόρου (ανάθεση με τις αρ.29/2022 και 51/2022 αποφάσεις της Ο.Ε.).

9. Λήψη απόφασης περί τροποποίησης της σύμβασης προμήθειας καυσίμων για ένα ημερολογιακό έτος 2021-2022, λόγω ανατιμήσεων.

10. Λήψη απόφασης περί μετάθεσης της συμβατικής προθεσμίας της προμήθειας «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΑΓΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΡΔΕΥΣΗΣ» και ειδικότερα της προμήθειας και τοποθέτησης ηλεκτροκινητήρα υποβρύχιου αντλητικού συγκροτήματος στην κοινότητα Κρανέας θέση ¨Στένωμα¨.

11. Καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΔΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΛΙΒΑΔΙΟΥ».

12. Ανάθεσης εκτέλεσης του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΣΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ» έπειτα από την προσφυγή στη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης.

13. Έγκριση 1ης παράτασης συμβατικής προθεσμίας περάτωσης εργασιών του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

14. Λήψη απόφασης περί 2ης παράτασης συμβατικής προθεσμίας περάτωσης εργασιών του έργου «ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΟΠΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

15. Έγκριση 3ου ΑΠΕ - 1ης Συμπληρωματικής σύμβασης του έργου: «ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ Δ.Ε. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ- ΠΟΤΑΜΙΑΣ - ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΥΑΣ».

16. Έγκριση της αρ.9/2022 επικαιροποιημένης μελέτης του έργου «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΣΑΠΟΥΡΝΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ