Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 21/09/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                              Ελασσόνα 15-09-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                             Αρ.Πρωτ:17159
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200
Ελασσόνα                                                                  ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη
Τηλ: 2493350241                                                      Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                              Επιτροπής του Δήμου

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 21η του μηνός Σεπτεμβρίου του έτους 2022 ημέρα Τετάρτη και ώρα 09:00 π.μ., τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Αποδοχή Θ΄ Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών.

2. Εξειδίκευση πίστωσης για τη διεξαγωγή εργαστηρίου κατάρτισης κοινωνικής επιχειρηματικότητας.

3. Έγκριση 3ου Πρακτικού διαγωνισμού (κατακύρωσης) για την προμήθεια τροφίμων για το έτος 2022-2023.

4. Έγκριση πρακτικού διαδικασίας διαπραγμάτευσης για την κατηγορία 2 (κρεοπωλείο) της προμήθειας τροφίμων για το έτος 2022-2023.

5. Λήψη απόφασης περί παράστασης ή μη του Δήμου σε εκδίκαση υπόθεσης ενώπιον του Γ΄ Πολιτικού Τμήματος του Αρείου Πάγου.

6. Έγκριση ή μη του 1ου Πρακτικού δημοπρασίας του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΟΔΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΡΑΝΕΑΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

7. Έγκριση ή μη 2ης παράτασης συμβατικής προθεσμίας του έργου: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΑΖΩΡΟΥ, ΑΣΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ.

8. Έγκριση σύναψης τροποποιημένης προγραμματικής σύμβασης με τη ΔΕΥΑ Ελασσόνας για την υλοποίηση της Πράξης «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΣΤΗ Δ.Κ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

9. Έγκριση υποβολής της πράξης «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΣΤΗ Δ.Κ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη» 2014-2020 στον Άξονα Προτεραιότητας 14 «Διατήρηση και προστασία του περιβάλλοντος – προαγωγή της αποδοτικής χρήσης των πόρων (ΤΣ)» ο οποίος συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Συνοχής, με τίτλο «Υποδομές ύδρευσης για την εξασφάλιση επαρκούς ποσότητας και ποιότητας ύδατος για ανθρώπινη κατανάλωση».

10. Λήψη απόφασης περί ματαίωσης ή μη του ηλεκτρονικού διαγωνισμού με συστημικό αριθμό ΕΣΗΔΗΣ 105708 του έργου με τίτλο «ΑΝΑΠΛΑΣΗ – ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΩΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΛΙΒΑΔΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ», σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 106 του Ν.4412/2016.

11. Έγκριση Επικαιροποιημένης ΕΣΥ και Τευχών Δημοπράτησης για την κατασκευή του έργου «ΑΝΑΠΛΑΣΗ – ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΩΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΛΙΒΑΔΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ» –Καθορισμός Τρόπου Εκτέλεσης και συγκρότηση της επιτροπής του διαγωνισμού.

12. Έγκριση της μελέτης με τίτλο «Ανακατασκευή ανατολικής περίφραξης κεντρικού γηπέδου Ελασσόνας και μεταλλικές κατασκευές».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ