Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 25/10/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                           Ελασσόνα 21-10-2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                           Αρ.Πρωτ:19833
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Δάσιου Μελιτίνη
Τηλ: 2493350241                                                   Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                            Επιτροπής του Δήμου

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 25η του μηνός Οκτωβρίου του έτους 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 13:30 , τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Έγκριση της τροποποιημένης μελέτης με τίτλο «ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ – ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

2. Έγκριση τροποποιημένης μελέτης «ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

3. Έγκριση τευχών δημοπράτησης, καθορισμός του τρόπου εκτέλεσης και συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού για την ανάθεση της σύμβασης «ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

4. Έγκριση της μελέτης «Παροχή υπηρεσιών συμβούλου για την εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (ΣΑΠ) του Δήμου Ελασσόνας».

5. Έγκριση τευχών δημοπράτησης, καθορισμός του τρόπου εκτέλεσης και συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού για την ανάθεση της σύμβασης «Παροχή υπηρεσιών συμβούλου για την εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (ΣΑΠ) του Δήμου Ελασσόνας».

6. Έγκριση συμπλήρωσης του Μητρώου Ιδιοκτητών οχημάτων, μέσων και μηχανημάτων έργου για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών από φυσικές ή τεχνολογικές καταστροφές στην περιοχή ευθύνης του Δήμου Ελασσόνας και έγκριση παράτασης ισχύος του υφιστάμενου Μητρώου Ιδιοκτητών οχημάτων, μέσων και μηχανημάτων έργων για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών από φυσικές ή τεχνολογικές καταστροφές, στην περιοχή ευθύνης του Δήμου Ελασσόνας

7. Έγκριση αποφάσεων Δημάρχου (1894/23-08-2022 και 1985/05-09-2022) περί ανάθεσης εργασιών απομάκρυνσης φερτών υλικών και αποκατάστασης οδών για την αντιμετώπιση των συνεπειών από έντονη βροχόπτωση και έγκριση της προκύπτουσας απολογιστικής δαπάνης.

8. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου κατά τη συζήτηση της αρ.ΑΓ 58/2022 αγωγής της Ρουπακιά Ζωής κατά του Δήμου και ορισμός αμοιβής.

9. Ορισμός αμοιβής πληρεξούσιου δικηγόρου (σχ. η αρ.156/2019 απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής).

10. Λήψη απόφασης για την έγκριση διαγραφών βεβαιωμένων οφειλών.

11. Λήψη απόφασης για την Έγκριση Πρακτικού Επιτροπής Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών.

12. Απαλλαγή υπόλογων (Προέδρων) πάγιας προκαταβολής και χορήγηση νέου ποσού πάγιας.

13. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού ΙΔΟΧ δίμηνης απασχόλησης για την κάλυψη έκτακτων και επειγουσών αναγκών.

14. Λήψη απόφασης κατάθεσης αιτήματος για συμπληρωματική πρόσληψη υπαλλήλων ΙΔΟΧ στο πλαίσιο του προγράμματος της ΔΥΠΑ (ΟΑΕΔ) απασχόλησης μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 55-67 ετών

15. Εξειδίκευση πιστώσεων για την κάλυψη δαπανών εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου, την διοργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων και κοινωνικών δράσεων.

16. Αποδοχή Ι΄ Κατανομής από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών.

17. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου κατά τη συζήτηση της αρ.ΑΓ 10/2022 αγωγής του Ευθύμιου Ποντίκα κατά του Δήμου και ορισμός αμοιβής.

18. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σχετικά με ανεπιτήρητα παραγωγικά ζώα

19. Αποδοχή ποσού για την κάλυψη δαπάνης μισθοδοσίας προσωπικού καθαριότητας, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου στις σχολικές μονάδες της Χώρας, για το διδακτικό έτος 2022- 2023.

20. Λήψη απόφασης για την καταβολή εξόδων δικηγόρου για την νομική υποστήριξη του αιρετού Ν.Ε.

21. Αποδοχή χρηματοδότησης για την δράση αναβάθμισης των ΚΕΠ.

22. Έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «Δημιουργία νέων θέσεων ταφής κοιμητηρίων

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ.2493350241 και 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ