Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 15/11/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                         Ελασσόνα 10/11/2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                         Αρ.Πρωτ: 21210
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350215                                                  Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                        Επιτροπής του Δήμου

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 15η του μηνός Νοεμβρίου του έτους 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 13.00 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Εισήγηση για την 8η αναμόρφωση του έτους 2022.

2. Αποδοχή χρηματοδότησης εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς πόρους έτους 2022, σε όλους τους Δήμους της χώρας προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών τους –ΙΑ΄ κατανομή έτους 2022. Για τον Δήμο Ελασσόνας ποσό 401.822,40 ευρώ.

3. Έγκριση όρων διακήρυξης εκμίσθωσης δημοτικών αγροτεμαχίων των Κοινοτήτων Βαλανίδας, Γαλανόβρυσης Δολίχης, Δρυμού, Μαγούλας, Σαρανταπόρου, Συκαμηνέας, Τσαριτσάνης, Τσαπουρνιάς, Στεφανοβούνου, Πυθίου, Λυκουδίου, Λουτρου, Ελασσόνας και Δομενίκου.

4. Εισήγηση έγκρισης για εκθεση εσόδων –εξόδων Γ τριμήνου έτους 2022 για την εκτέλεση του προϋπολογισμού έτους 2022 του Δήμου Ελασσόνας.

5. Απόδοση ποσοστού εσόδων Δήμων από τα τέλη χρήσης υπαίθριου εμπορίου,

6. Έγκριση πρακτικού κατακύρωσης για τις κατηγορίας 1,1.2 της Διακήρυξης για Προμήθεια Τροφίμων για το έτος 2022-2023.

7. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή γνωμοδότησης περί άσκησης ή μη ένδικων μέσων κατά της με αρ.14/2022 απόφασης του Ειρηνοδικείου Ελασσόνας (υπ.Ιωαννίδη).

8. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παροχή γνωμοδότησης περί άσκησης ή μη ένδικων μέσων κατά της με αρ.15/2022 απόφασης του Ειρηνοδικείου Ελασσόνας (υπ.Μπόλη).

9. Ορισμός συμβολαιογράφου για την σύνταξη δανειστικού συμβολαίου για τη συνομολόγηση δανείου με το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων για την εκτέλεση του έργου Βελτίωση Αγροτικής Οδοποιίας Δήμου Ελασσόνας.

10. Έγκριση 2ου πρακτικού Δημοπρασίας του έργου «Συντήρηση Ασφαλτόστρωσης Στην Κοινότητα Τσαριτσάνης»

11. Έγκριση τευχών δημοπράτησης για την κατασκευή έργου «Διαμόρφωση Εισόδου Βερδικούσιας».

12. Έγκριση 3ου πρακτικού έργου «Συντήρηση Δημοτικών Οδών στην Κοινότητα Κρανέας Ελασσόνας».

13. Έγκριση συμπλήρωσης του Μητρώου Ιδιοκτητών οχημάτων, μέσων και μηχανημάτων έργου για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών από φυσικές ή τεχνολογικές καταστροφές στην περιοχή ευθύνης του Δήμου Ελασσόνας.

14. Προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης εκτέλεσης της υπηρεσίας «Εναλλακτική διαχείριση ΑΕΚΚ των κατεδαφιστέων κτισμάτων λόγω του σεισμού της 3ης Μαρτίου 2021»- Καθορισμός των όρων και των τευχών της πρόσκλησης για διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σε περιορισμένο αριθμό οικονομικών φορέων για την επιλογή του αναδόχου της σύμβασης - Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων - Ορισμός επιτροπής διαπραγμάτευσης και αξιολόγησης προσφορών.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ