Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 29/11/2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ
Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 29η του μηνός Νοεμβρίου του έτους 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 13.30 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού ΙΔΟΧ δίμηνης απασχόλησης για την αντιμετώπιση, κατεπειγουσών ή πρόσκαιρων αναγκών .

2. Λήψη απόφασης κατάθεσης αιτήματος για πρόσληψη υπαλλήλων ΙΔΟΧ στο πλαίσιο προγράμματος ΔΥΠΑ απασχόλησης μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 55-67.

3. Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη ένδικων μέσων κατά της με αριθμ. 14/2022 απόφασης του Ειρηνοδικείου Ελασσόνας (υπόθεση Ιωαννίδη).

4. Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη ένδικων μέσων κατά της με αριθμ. 15/2022 απόφασης του Ειρηνοδικείου Ελασσόνας (υπόθεση Μπόλη).

5. Ορισμός δικηγόρου για την παροχή γνωμοδότησης για Προσκύρωση Δημοτικής Έκτασης

6. Έγκριση Απολογισμού του έτους 2021 της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας.

7. Έγκριση τεχνικών προδιαγραφών, καθορισμός όρων, και ορισμού επιτροπών διαγωνισμού του διεθνούς διαγωνισμού για την προμήθεια καυσίμων κίνησης (πετρελαίου κίνησης και βενζίνης) για τα ημερολογιακά έτη 2023-2024 (με καταλυτική ημερομηνία 08-11-2024) του Δήμου Ελασσόνας του ΟΚΠΑΠ Δήμου Ελασσόνας και της Δ.Ε.Υ.Α. Ελασσόνας

8. Έγκριση της 11/2022 μελέτης για την κατασκευή του έργου «Συντήρηση Αθλητικών Εγκαταστάσεων στον Αύλειο Χώρο του Γυμνασίου-Λυκείου Τσαριτσάνης».

9. Έγκριση του 2ου ΑΠΕ του έργου : «Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες του Δήμου Ελασσόνας».

10. Έγκριση του 2ου ΑΠΕ και 2ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Παιδικός Σταθμός Ελασσόνας».

11. Έγκριση του 2ου ΑΠΕ του έργου «Αποκατάσταση οροφής του ορόφου Οικονόμειου Σχολής Τσαριτσάνης μετά τους σεισμούς του Μαρτίου 2021».

12. Έγκριση του 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «Αντικατάσταση Εσωτερικού Δικτύου Ύδρευσης στο Δ.Δ. Ελασσόνας».

13. Έγκριση του 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου : «Αποκατάσταση Περίφραξης Δημοτικού Σχολείου Ασπροχώματος».

14. Έγκριση του 1ου ΑΠΕ του έργου «Συντήρηση οδών στην Κοινότητα Λιβαδίου».

15. Λήψη απόφασης περί παράτασης της Προγραμματικής Σύμβασης του Δήμου Ελασσόνας με τον Αναπτυξιακό Οργανισμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης Νομού Λάρισας «ΑΕΝΟΛ Α.Ε.» με τίτλο «Τεχνική Υποστήριξη της Δ/νσης Τεχνικών Έργων & Υποδομών (πλέον Δ/νση Τεχνικής Υπηρεσίας) στην εκπόνηση μελετών , διαχείριση και επίβλεψη ενταγμένων έργων»

16. Λήψη απόφασης περί παράτασης της Προγραμματικής Σύμβασης του Δήμου Ελασσόνας με τον Αναπτυξιακό Οργανισμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης Νομού Λάρισας «ΑΕΝΟΛ Α.Ε.» με τίτλο «ΜΕΛΕΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΤΚ ΚΟΚΚΙΝΟΠΗΛΟΥ» .

17. Ανάθεση της σύμβασης «Εναλλακτική διαχείριση ΑΕΚΚ των κατεδαφιστέων κτισμάτων λόγω του σεισμού της 3ης Μαρτίου 2021», έπειτα από την προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016.

18. Εξειδίκευση πιστώσεων για τις χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις.

19. Έγκριση μετάθεσης καταληκτικής προθεσμίας παράδοσης υλικών του έργου «προμήθεια και τοποθέτηση στεγάστρων στάσεων λεωφορείων του Δήμου Ελασσόνας»

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ