Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 13/12/2022

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                           Ελασσόνα 09/12/2022
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                           Αρ.Πρωτ: 23447
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350215                                                        Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                              Επιτροπής του Δήμου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 13η του μηνός Δεκεμβρίου του έτους 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 13.30 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Λήψη απόφασης για την επέκταση της διάρκειας απασχόλησης υπαλλήλων ΙΔΟΧ που έχουν προσληφθεί στο πλαίσιο του προγράμματος του ΟΑΕΔ απασχόλησης μακροχρόνια ανέργων ηλικίας 55-67 ετών

2. Διόρθωση της υπ'αριθ. 392/2022 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής ως προς τον τίτλο της ειδικότητας..

3. Έγκριση όρων διακήρυξης μίσθωσης χώρου για τη δημιουργία χώρου στάθμευσης οχημάτων πλησίον του ΚΕΠ Ελασσόνας.

4. Εισήγηση για τροποποίηση τελών χρήσης οστεοθηκών.

5. Απαλλαγή υπόλογων πρόεδρών Κοινοτήτων πάγιας προκαταβολής.

6. Κατανομή από τους κεντρικούς αυτοτελείς πόρους του έτους 2022 για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων. (Δ΄ κατανομή)

7. Έγκριση πρακτικών προφορικής φανερής πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση Δημοτικών Αγροτεμαχίων του Δήμου Ελασσόνας.

8. Έγκριση πρακτικών επαναληπτικής προφορικής φανερής πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση Δημοτικών Αγροτεμαχίων του Δήμου Ελασσόνας.

9. Αποδοχή δωρεάς ακινήτου στον οικισμό Τσαριτσάνης.

10. Εξειδίκευση πίστωσης για συνδιοργάνωση θεατρικής παράστασης.

11. Αναζήτηση εξηγήσεων για ασυνήθιστη χαμηλή προσφορά στο Διαγωνισμο του έργου: «Ανάπλαση – Ενοποίηση Χώρων Ενδιαφέροντος του Ιστορικού Οικισμού Λιβαδιού Δήμου Ελασσόνας».

12. Έγκριση της ειδικής αρχιτεκτονικής μελέτης που αποτελεί μέρος της μελέτης « Ενέργειες και Διαδικασίες Μελετητικής Ωρίμανσης της Πράξης Ανοικτό Κέντρο Εμπορίου του Δήμου Ελασσόνας».

13. Έγκριση της με αριθμ. 12/2022 μελέτης με θέμα «Εσωτερική Οδοποιία στην Κοινότητα Ελασσόνας».

14. Έγκριση 1ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «Παρεμβάσεις Εξοικονόμησης Ενέργειας στο Γυμνάσιο –Λύκειο Καλλιθέας του Δήμου Ελασσόνας».

15. Έγκριση 2ου πρακτικού δημοπρασίας του έργου «Διαμόρφωση Χώρου Δημοτικής Βιβλιοθήκης Στο Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας».

16. Έγκριση του 1ου ΑΠΕ του έργου «Παρεμβάσεις Εξοικονόμησης Ενέργειας στο Κτήριο του 2ου Δημοτικού Σχολείου του Δήμου Ελασσόνας».

17. Καθορισμός θέσεων εκτέλεσης εργασιών του έργου «Συντήρηση Δημοτικών Οδών Δήμου Ελασσόνας».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ