Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής 18-4-2023

Διαβάστε τα θέματα της ημερήσιας διάταξης

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                            Ελασσόνα 13/04/2023
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                                             Αρ.Πρωτ: 7962
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350234                                                                      Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                                            Επιτροπής του Δήμου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 18η του μηνός Απριλίου του έτους 2023 ημέρα Τρίτη και ώρα 13:00 τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Αποδοχή δωρεάς ποσού πενήντα χιλιάδων ευρώ (50.000,00€) από την κ. Βάια Ζιώγα - Κουνιατσίωτη.
  2. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας (υπόθεση Α.Ε. Οικοδομική Κτηματική Ξενοδοχειακή Εμπορική Βιομηχανική Εταιρία) και ορισμός αμοιβής.
  3. Ορισμός πληρεξούσιου Δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας (υπόθεση WIND ΕΛΛΑΣ ΑΕΒΕ) και ορισμός αμοιβής.
  4. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για γνωμοδότηση περί άσκησης ή μη ένδικων μέσων.
  5. Απόφαση περί αποζημίωσης του κ. Παπαδημητρίου Ιωάννη σύμφωνα με την υπ' αριθ. πρωτ 15724/8-9-2021 αίτησή του.
  6. Έγκριση 1ου πρακτικού του διαγωνισμού «λοιπές παροχές σε είδος (γάλα)» .
  7. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) προς κάλυψη δράσεων Πυροπροστασίας.
  8. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) προς κάλυψη δαπανών εκτέλεσης έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων (1η, 2η, και 3η μηνιαία κατανομή του έτους 2023).
  9. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών (Δ Κατανομή).
  10. Έγκριση πρακτικών επίλυσης φορολογικών διαφορών.
  11. Καθορισμός όρων Πλειοδοτικής Φανερής και Προφορικής Δημοπρασίας για την εκμίσθωση Δημοτικού Ακινήτου «Περίπτερο» στην Κοινότητα Λιβαδίου του Δήμου Ελασσόνας.
  12. Έγκριση 3ου Πρακτικού και επαναδημοπράτηση του έργου «Προμήθεια Εγκατάσταση και Θέση σε Λειτουργία Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ Φωτοβολταΐκών Σταθμών στο Δήμο Ελασσόνας
  13. Έγκριση 3ου Πρακτικού του έργου με τίτλο «Παροχή Συμβούλου για την Εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (ΣΑΠ) του Δήμου Ελασσόνας.
  14. Αποδοχή απόφασης ένταξης της πράξης με τίτλο «Προμήθεια και Εγκατάσταση Ολοκληρωμένου Συστήματος Τηλεελέγχου-Τηλεχειρισμού Εσωτερικού Δικτύου Ύδρευσης και Συστήματος Ελέγχου Κατανάλωσης και Μείωσης Διαρροών στα Εσωτερικά Δίκτυα Διανομής Νερού της Δ.Ε. του Δήμου Ελασσόνας.
  15. Έγκριση 1ου Πρακτικού Δημοπρασίας του έργου «Εσωτερική Οδοποιία στην Κοινότητα Ελασσόνας.
  16. Εισήγηση 5ης Αναμόρφωσης Προϋπολογισμού έτους 2023.
  17. Εξειδίκευση Πίστωσης για συναυλία λόγω των 60 ετών λειτουργίας της φιλαρμονικής του Δήμου Ελασσόνας.
  18. Έγκριση της μελέτης και Παραλαβή της μελέτης «Ενέργειες και Διαδικασίες Μελετητικής Ωρίμανσης της Πράξης Ανοιχτό Κέντρο Εμπορίου του Δήμου Ελασσόνας».

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ