Πρόσκληση Συνεδρίασης Οικονομικής Επιτροπής, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη, 04/12/2023

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                          Ελασσόνα 30 /11 /2023
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ                                         Αρ.Πρωτ: 23747
ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
6ης Οκτωβρίου 57, 40200 Ελασσόνα
Πληρ: Παύλου Πανδώρα
Τηλ: 2493350234                                                   Προς: Τα μέλη της Οικονομικής
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.                          Επιτροπής του Δήμου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ

Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Ελασσόνας

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως ισχύει, σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση, δια ζώσης και με τηλεδιάσκεψη της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, την 4η του μηνός Δεκεμβρίου του έτους 2023 ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:00π.μ. τηρουμένων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 (άρθρο 78 του ν. 4954/2022).

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για γνωμοδότηση περί άσκησης ή μη ενδίκων (υπόθεση ΗΡΩΝ)

2. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για γνωμοδότηση περί άσκησης ή μη ενδίκων (υπόθεση Αρσένη Κ.)

3. Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για γνωμοδότηση εξώδικής προσφυγής (υπόθεση Φώλια Β.)

4. Έγκριση 3ου Πρακτικού επαναληπτικού διαγωνισμού (κατακύρωσης) για την προμήθεια τροφίμων για το έτος 2023-2024.

5. Αποδοχή εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) προς κάλυψη δαπανών εκτέλεσης έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων (10η-11η και 12η μηνιαία κατανομή έτους 2023).

6. Αποδοχή ποσού από τους ΚΑΠ προς κάλυψη λειτουργικών δαπανών σχολείων τους (Δ΄ κατανομή έτους 2023).

7. Έγκριση απόφασης παραχώρησης κατά χρήση λυόμενου κτιρίου (πρώην Δασοφυλακείου Καρυάς) στο Δήμο Ελασσόνας.

8. Απαλλαγή υπολόγου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής (Σιαμαντούρας Δ. 249/2023).

9. Απαλλαγή υπολόγου χρηματικού εντάλματος προπληρωμής (Σιαμαντούρας Δ.281/2023).

10. Αποδοχή ποσού για καταβολή της Ειδικής Εκλογικής Αποζημίωσης στους υπαλλήλους Δήμων της χώρας οι οποίοι συμμετείχαν στην προπαρασκευή και διεξαγωγή των Δημοτικών και Περιφερειακών Εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023 και των επαναληπτικών της 15ης Οκτωβρίου 2023.

11. Εξειδίκευση Πίστωσης Χριστουγεννιάτικων Εκδηλώσεων

12. Έγκριση 2ου Πρακτικού Δημοπρασίας του έργου «Δίκτυο Αποχέτευσης (Β' ΦΑΣΗ) και Αναβάθμιση Ε.Ε.Λ. στην Κοινότητα Βερδικούσιας»

13. Έγκριση 2ου Πρακτικού Δημοπρασίας του έργου «Παρεμβάσεις Αναβάθμισης Δημοσίου Χώρου για τη Δημιουργία του "Ανοιχτού Κέντρου Εμπορίου"»

14. Αποδοχή απόφασης επιχορήγησης με τίτλο «Προμήθεια μηχανημάτων έργου ή και συνοδευτικού υλικού εξοπλισμού από το Πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ»

15. Έγκριση αποφάσεων Δημάρχου για ανάθεση εργασιών υποβοήθησης της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας σε κατάσβεση πυρκαγιών και απολογιστική δαπάνη.

16. Έγκριση απόφασης Δημάρχου (2176/06-09-2023) περί ανάθεση εργασιών απομάκρυνσης φερτών υλικών για την αντιμετώπιση των συνεπειών από την κακοκαιρία ΝΤΑΝΙΕΛ και έγκριση της απολογιστικής δαπάνης.

Σε περίπτωση κωλύματος συμμετοχής σας, παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως στο τηλ. 2493350224.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΤΣΑΣ